studie_ml

Elektrická trakce v MHD včera, dnes (... a zítra)

Předmluva redakce

Náš spolupracovník Michal Lošťák zpracoval pro Stranu zelených na Praze 9, jejímž je členem, studii o významu elektrické trakce v městské hromadné dopravě. Materiál se zabývá nejen metrem, tramvajemi a trolejbusy, ale i železnicí a ostatními městskými dopravními prostředky. S laskavým svolením autora vám tuto studii nyní přinášíme i my.

A teď již k samotné studii...

Elektrická trakce v dopravě, co to vlastně je? Tak tuto otázku si možná klade spousta lidí, kteří se dopravou příliš nezabývají. Jedná se o takové dopravní prostředky, k jejichž pohonu slouží elektřina a zároveň jsou závislé především na speciálních drážních tělesech a také na trolejovém vedení. Jejich velkou výhodou je, že jsou ekologické a zároveň jsou výrazným "městotvorným" prvkem.
Některé z nich pak představují i vysoký komfort cestování díky jejich vyšší cestovní rychlosti, což je dosaženo tím, že je tento dopravní prostředek plně preferován před ostatní dopravou . Nevýhodou pak je mnohdy finančně náročnější provoz, a to především díky nutnosti údržby zařízení potřebných k jejich provozu. Ano, řeč je především o tramvajích, trolejbusech, metru, ale i lanovkách aj. Snad mimo metra jejich vývoj, kromě vzestupů, zažíval také mnohdy těžké pády. V této studii se podíváme na vývoj jednotlivých typů městských dopravních prostředků nejen u nás, ale i ve světě, a to především v několika posledních desetiletích. Poukážeme na to, k jakým chybám v minulosti došlo, zkusíme nahlédnout do jejich budoucnosti a některé konkrétní elektrizované dopravní systémy si také stručně představíme.
Studii si ve formátu DOC (14 stran A4) můžete stáhnout zde.

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20