Co je nového v Karlových Varech - 2001 - 2004

Karlovy Vary, 29.2.2004
K novému roku se v Karlových Varech měnil jízdní řád, tarif a také způsob odbavování cestujících, zde je tedy souhrn poznatků za dva měsíce.
Nejprve k jízdnímu řádu - konečně byl zrušen tzv. letní provoz na linkách č. 2, 11 a 13. Ten znamenal pouze chaos v jízdních řádech, místo prokládaného intervalu 7,5 minuty ve špičce pracovních dnů jelo stejné množství spojů, ale s intervalem 12 minut na lince 2 a zcela náhodným na linkách 11 a 13, takže s trochou štěstí člověk natrefil na 12 minutovou díru v dopravní špičce. Navíc celkově zajíždělo méně spojů linek 2 a 11 na Divadelní náměstí, což bylo v přímém rozporu s poptávkou, která je zde v letní sezóně samozřejmě větší. Toto tedy zmizelo, v pracovní den zajíždí na Divadelní náměstí další 4 spoje linky č. 2, celkem tedy 23 spojů, o víkendu o 3 více, celkem 19 spojů. Byl vydán opět knižní jízdní řád, u více linek jsou nyní označené nízkopodlažní spoje, jen plně nízkopodlažní linky ještě nejsou nijak označené (jde přitom o linky č. 1, 2, 11, 13, možná ještě 4 a 21).
Nově jsou nízkopodlažní autobusy nasazovány na většinu spojů linky č. 3, dále jsou vyznačeny u některých spojů linky č. 5, 10, a u linky 15 především o víkendech a v letním provozu. Z linek č. 6 a 12 nízkopodlažní autobusy naopak zmizely, patrně kvůli převedení na linky 11 a 13. (Do Staré Role dříve nejezdilo nízkopodlažního nic, kvůli špatnému stavu železničního přejezdu ve Staré Roli)
Nově je zaveden letní provoz na lince č. 12 - ve špičce pracovních dnů je tam běžně interval 15 minut, nyní v letním provozu tedy 20 minut.
S otevřením obchodního domu TESCO byly zavedeny tři nové pravidelné autobusové linky, č. 22, 23 a 24. Linka č. 22 jezdí v trase Tržnice - TESCO a zpět, interval 30 minut celý den, kromě prvního a posledních tří spojů, které jedou zhruba po hodině. Linky č. 23 a 24 jsou okružní, v trase TESCO - Stará Role - TESCO (23) a TESCO - Čankovská - TESCO (24). Začaly jezdit v intervalu 60 minut. První (asi) tři týdny pak ještě jezdila linka T, v trase Tržnice - TESCO, bez zastávek, po hodině. V pracovní dny byl na ní nasazován městský kloubový Ikarus, o víkendech kloubová Karosa. Na ostatní linky jsou nasazovány běžné Karosy. Od 1.1. poté došlo k určitým změnám - linka T se již znovu neobjevuje, u linky 22 byl provoz rozšířen tak, že je v provozu od půl šesté do půlnoci (všechny dny v týdnu stejně), linka 24 pak byla pro malé využití omezena - je v provozu od 9 do 19 hodiny v intervalu 120 minut, celkem tedy pouze 6 spojů. Možná je škoda, že místo omezení provozu se nezkusilo linku protáhnout přes Sedlec a Růžový vrch a získat tak nové cestující. Linka č. 23 je v provozu přibližně od 8 do 20 hodin v hodinových intervalech, více viz dále. Možná by neškodilo udělat jí trochu větší reklamu, kromě spojení Staré Role a Tesca tvoří také velmi dobrý přípoj ze Staré Role na vlaky ČD na Cheb, přes zastávku Dvory. Dále stojí za zmínku, že na odjezdech z Tesca jsou linky proloženy tak, že přibližně každých 15 minut něco jede (kromě sudých hodin kdy nejede linka č. 24). Nicméně pro cestující s časovou jízdenkou je to jedině dobře.
K novému tarifu - v souvislosti se zvýšením spotřební daně na naftu došlo i v Karlových Varech k mírnému zvýšení cen jízdného. A to přibližně o 15% u časových jízdenek, navíc byla pro studenty konečně zavedena čtvrtletní jízdenka za 350 Kč. Dále se změnilo i jednotlivé jízdné. Základní jízdenka na jednu jízdu podražila z 8 na 10 Kč, jízdenka za 12 Kč v prodeji u řidiče byla zrušena a nově byla zavedena přestupní jízdenka za 15 Kč (7 Kč děti) - platí 40 minut a lze jí koupit za tuto cenu i u řidiče, jiné druhy jízdenek se u řidiče neprodávají. Denní a týdenní "turistická" jízdenka zůstává beze změny, tedy 50 a 150 Kč. K přestupní jízdence si neodpustím poznámku, že o víkendu by její platnost mohla být delší, když i na některých páteřních linkách je interval 30 minut, takže se její "přestupnost" může lehce ztratit.
Dále se k 1.1. změnil způsob odbavování následujícím způsobem - od 4. do 19. hodiny cestující s platnou časovou jízdenkou nastupují všemi dveřmi, kdo si chce označit jízdenku, tak předem. Od 19. hodiny v pracovní dny a v sobotu, neděli a svátek se celý den nastupuje pouze předními dveřmi s kontrolou jízdenek řidičem. S odstupem času jde tvrdit, že část cestujících toto opatření příliš nebere na vědomí a např. o víkendu zkouší čekat u zadních dveří. Část řidičů najíždí k zastávkám tak, aby zastavili před cestujícími předními dveřmi, část jich nejprve otevírá přední dveře a po chvíli až zadní pro výstup. U zastávky Tržnice (obvykle největší výměna cestujících) pak přibližně polovina řidičů zastaví nejprve na začátku nástupiště pro výstup cestujících a pak teprve popojedou ke svému stanovišti pro nástup. Podle Dopravního podniku se za měsíc leden označilo v označovačích o 7500 jízdenek více proti předchozímu lednu, což je vzhledem k novým přestupním jízdenkám poměrně slušné. Na dveře všech vozů nalepil DP vysvětlující piktogramy s časovým údajem a symbolem nastupovat (zelená šipka) / nenastupovat (škrtlý panáček). Možná by bylo účinnější, kdyby řidič mohl ten který právě platný piktogram ještě nějak výrazně orámovat, většině zmatených cestujících asi nedojde spíš aktuální čas nebo den v týdnu, než samotná existence toho omezení.
K 29.2. 2004 pak DP vydal 1. změnu jízdního řádu - letáček lze vyzvednout v předprodeji MHD v Zeyerově ulici, při zakoupení jízdního řádu je pak vložený vevnitř. V MHD jde pouze o tyto změny: Na lince č. 17, spoj v 5.24 z Dalovic uspíšen o 6 minut (podle připomínek občanů, kterým u Tržnice ujížděly přípoje) U linky č. 23 je pak ve Staré Roli zavedena nová zastávka U Lékárny, s odjezdy vždy v 08. minutu po hodině. V příměstské dopravě se mírně posouvají dva spoje, a je zaveden nový školní spoj v trase Karlovy Vary (6.35) - Hroznětín (7.00) - Karlovy Vary (7.30), což je trochu zvláštní, protože je to do očí bijící souběh s dotovaným spojem Českých Drah. V úseku Hroznětín - K. Vary má spoj stejné odjezdy jako současný spoj z Abertam. Jestli nastávaly kapacitní problémy - kdo ví?
Honza Kuliš, Karlovy Vary
20080725 aktron jeleni skok
Pohled na lázně od Vyhlídky Karla IV.
foto Jiří Kohout (2005)
MHD v Karlových Varech - co nového za poslední dva roky? - 12.10.2003
Jízdní řád zůstává beze změn - až na pár detailů. Nově se zajíždí do obcí Jenišov a Hory, a to v pracovní dny linkou č. 9, o víkendech linkou č. 1, přibližně po dvou hodinách. Dále od začátku roku 2003 zajíždí pár nových spojů linky č. 2 na Divadelní náměstí. Linka č. 20 od parkoviště KOME na Divadelní náměstí má v novém jízdním řádu již jen poznámku, že jede podle aktuální potřeby, o tarifu ani zmínka.
Tarif - jízdné u řidiče bylo zdraženo z 10 na 12 Kč, děti polovic. Hlavní argument byl, že se u řidiče prodávalo hodně přes 50% všech jízdenek a zdržovalo to - nyní se tedy prodává jízdenek méně a zdržuje rozměňování. Normální jízdenky stojí dál 8 Kč - jeden trafikant si mi stěžoval, že má z jedné jízdenky zisk jen 20 haléřů a proto je už neprodává. Jednodenní jízdenky zdražily z 30 na 50 Kč - vyplatí se tedy až od 7 jízd. Platí však nově na lanovce na Dianu a také jako vstupenka na věž, asi proto se přejmenovaly na turistické. Obdobné týdenní stojí 150. Měsíční a další naštěstí bez větších změn, měsíční/čtvrtletní/pololetní tedy stojí 260/650/1200 Kč. Pro studenty DP stále nenabízí delší platnost, než měsíční.
Vozový park - pokud vím, za ty dva roky se to objevily dvě nízkopodlažní karosy a čtyři kloubové karosy jako náhrada za poslední kloubové Ikarusy na linkách MHD, tedy na linkách 15 a 3. Více jistě řeknou stránky klubu K232.
Po opravě železničního přejezdu u Kauflandu začaly jezdit nízkopodlažní vozy na lince č. 3 a proto lze občas vidět něco "vysokého" na linkách 2, 6 nebo 12, které byly dříve zcela v režii nízkopodlažních vozidel.
Tolik ke změnám za poslední dva roky, dále si dovoluji přiložit vlastní návrh JŘ , velmi podobný tomu současnému, až na pár "detailů" - viz poznámky u jednotlivých linek.
Z Karlových Varů zdraví Honza Kuliš
MHD v Karlových Varech - konec srpna 2001
Cílem tohoto příspěvku je sepsat, co nového se v našem největším lázeňském městě a okolí událo v městské hromadné dopravě za poslední 2-3 roky.
První velkou změnou a nutno dodat, že přece jen k lepšímu, byl přechod na "taktový" grafikon, ačkoliv uvozovky jsou na místě. Jestliže do té doby (cca 1997-98) autobusy pro politiky jakoby ani neexistovaly, najednou měl snad každý plná ústa toho, jak je takt běžný v západních zemích a jak je to dobrá věc. Kromě taktu se taky upravilo pár linek, tím bych myslel tu změnu k lepšímu. Především "zlidštění" linky č. 11, která do té doby zajišťovala spojení Divadelního náměstí přes Vyhlídku s Horním nádražím. A to "zhruba" jednou do hodiny, a tvořila výborné přípoje k vlakům z GVD 94/95 až do velkého třesku, kdy se na ní zavedl 15-ti minutový takt, na jedné straně začínala polovina spojů na Divadelním náměstí, polovina u Lanovky Imperial, a na druhé straně byla protažena do Staré Role, což bylo zdejšími přivítáno jako milé zpestření, nicméně dodnes tam téměř vše jezdí narvané. Linka č. 18 spojující Lanovku Imperial s Tržnicí a Dolním nádražím byla zrušena, nahrazena částečně linkou 11. Linka 18 byla celkem příjemná a užitečná, až na jeden "detail", a to nasazování mikrobusů Ikarus, které se v kombinaci jízdním řádem založeným na generátoru náhodných čísel staly na této trase legendou. Bohužel tyto odešly na málo vytíženou linku č. 4 a na nově zavedené noční 51 a 52, čímž byla cestující veřejnost opět ochuzena o část zážitků z přepravy. A jestli se ještě ptáte, co se tomu rebelovi nelíbí na zavedení taktu, tak odpovídám, že vlastně skoro nic. Dodnes máme krásný takt hned v několika provedeních na jedné lince, třeba č. 2 odjíždí od Lázní I. v 5.09, dále 5.25 a po 15-ti minutách do 6.25, další 4 spoje jsou výchozí už z Divadelního náměstí, dále 5 spojů opět od Lázní tvoří jakýsi přechod k 20 min. taktu s odjezdy v x.09, 29 a 49, nemusím dodávat, že úplně jiná situace nastává o víkendech, večer nebo v letním provozu. Ale co, jestli se někdy dočkáme taktu třeba na ČD, určitě bude vypadat podobně - aby snad veřejnost nezapomněla používat jízdních řádů. Ostatně k 1.7. vydal Dopravní podnik města Karlovy Vary knižní jízdní řád linek městské, příměstské dopravy a lanových drah. Je to výborná pomůcka, i v současné "taktové" a "provázané" dopravě, abychom se drželi oficiálních termínů, se v něm vyplatí hledat a hledat. Pouze fotografie na titulní straně s pomateným řidičem, který se se svojí dvojkou rozjel na Hůrky, působí poněkud komicky, neb jízdní řád si zakoupí asi především lidé místních poměrů znalí. Ale zpět k hlavnímu tématu těchto stránek - k nějaké ekologičtější dopravě při velkém třesku padlo asi to, že se bude pokračovat v nákupech nízkopodlažních autobusů a že se bude vedení poohlížet po alternativních pohonech, atd. A samozřejmě si nenecháme "zadrátovat" město, prohlásil hlavní architekt, kdo ví. Zkrátka "zadrátované" Mariánské Lázně a jejich úpadek ze zadrátování logicky plynoucí je pro mnohé radní očividně zlým snem.
Zhruba v posledním roce se nám nějak vytratil termín IDKV - nadějně znějící zkratka integrované dopravy - ovšem ve skutečnosti se pod tím skrývala pouze tarifní integrace meziměstských autobusů DPKV a linek MHD na téže trase, nic víc. Nyní se už linky IDKV přejmenovaly na příměstské linky, a také nám zde vznikl nový dopravní klub, alespoň podle jednoho článku v místním tisku, více informací se mi alespoň přes internet najít nepodařilo - ale cílem by mělo být nějaké jednotné jízdné, nejspíš přes platební karty, ve všech autobusech a snad dokonce i vlacích - uvidíme. Za optimistické čtení lze považovat rozvoj infrastruktury v programovém prohlášení Karlovarského kraje , doufejme že se jediným realizovaným bodem nestane rychlostní silnice. Zatím posledním počinem DPKV bylo zavedení zvláštní vyhlídkové okružní linky č. 91, od Divadelního náměstí přes Vyhlídku, Lázně III., Tržnici zadem na Hůrky a poté trasou linky 8. a 11. zpět na Divadelní, doba jízdy 45 minut, platí zde všechny časové jízdenky, jízdenku zakoupenou u řidiče za 30 Kč je možno dál použít jako denní. Odjezdy od 11. do 17. hod. každou lichou, od dubna do října o víkendech a o prázdninách denně. Projížďku mohu jen doporučit, trasa vede mnoha fotogenickými místy, ale samotná ŠL 11 je "zkrášlena" barevnou upoutávkou na tyto jízdy, která milovníky skorohistorických fotografií příliš nepotěší. To je tak asi vše z hromadné dopravy z Karlových Varů, trolejbusy na obzoru rozhodně nejsou, užitečné bude asi věnovat všechny síly na záchranu provozu v Mariánských Lázních.
Honza Kuliš, Karlovy Vary (1.9.2001)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20