ruzne

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? VÝSLEDKY


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy v roce 2020 vyhlásila první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 bylo možné hlasovat pro své favority. Jak čtenáři rozhodli?

 

vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely do adventních ulic řady měst. Který z nich byl čtenáři zvolen jako nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 9. prosince 2020 a do uzávěrky v podvečer 3. ledna 2021 v anketě hlasovalo bezmála 18 tisíc čtenářů, kteří rozdělili 21 766 hlasů (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy). Počet trolejbusů zapojených do soutěže rostl, zejména s ohledem na pozdější výjezd trolejbusů v některých městech (česká Opava, dále ruské, moldavské a ukrajinské provozy). Právě východoevropská města často vypravují do ulic větší množství vánočních či novoročních trolejbusů (např. v jednom městu jich potkáme i pět). V tomto případě byly trolejbusy nominovány dle dostupných fotografií či informací od místních spolupracovníků. Celkově se soutěže zúčastnilo 23 trolejbusových provozů z osmi zemí světa (od Brazílie po Rusko) s více než třemi desítkami vánočních trolejbusů.

 

Výsledky ankety odrážejí zejména preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy potažmo jejich účast v této anketě propagují. Zvolený systém hlasování pro letošní rok je kompromisem mezi přijatelnou reliabilitou hlasování a uživatelskou přívětivostí.

 

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf. Vítězem s jednoznačně největší podporou fanoušků je Vánoční trolejbus ve slovenské Žilině. Vítězství DPMŽ je zasloužené už pro fakt, že zdejší dopravní podnik je v pomyslném "Československu" zakladatelem tradice vánočně vyzdobených trolejbusů. Žilinčanům vánoční trolejbus pravidelně zkrášluje adventní čas už 10. rokem. Na druhém místě se umístily vánoční trolejbusy v Budapešti, které jsou taktéž už tradičními symboly adventu v maďarské metropoli, jež celkově vánoční výzdobou vozidel opravdu "žije". Třetí pozice náleží českému zástupci, vánočnímu trolejbusu Dopravního podniku města Pardubic, rozdíl mezi počtem hlasů pro druhou a třetí pozicí je však poměrně těsný. Pardubický dopravní podnik v roce 2019 zahájil tradici českých vánočních trolejbusů, krátce po něm vánoční trolejbus představil Dopravní podnik města Ústí nad Labem, který i v této anketě poměrně těsně následuje (čtvrtá pozice celkově, resp. druhá pozice v rámci České republiky). S větším odstupem dále následují vánoční trolejbusy v Hradci Králové a Opavě (pátá a šestá pozice celkově, resp. třetí a čtvrtá v rámci České republiky). Zejména později přidané ruské, ukrajinské či moldavské vánoční/novoroční trolejbusy čtenáře příliš nezaujaly.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů dodejme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Těšíme se na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2021.

Kompletní výsledky

Celkový počet hlasujících: 17 953 osob.

Celkový počet udělených hlasů: 21 766.

 

Město
Získaný počet hlasů
Žilina (SK)
12 230
Budapešť (HU)
2 021
Pardubice (CZ)
1 968
Ústí nad Labem (CZ)
1 865
Hradec Králové (CZ)
1 056
Opava (CZ)
975
São Paulo (BR)
591
Szeged (HU)
413
Jaroslavl (RU)
270
Lublin (PL)
97
Vladimir (RU)
78
Kazaň (RU)
50
Čita (RU)
43
Ivanovo (RU)
28
Kišiněv (MO)
19
Oděsa (UA)
19
Krym
14
Dnipro (UA)
7
Bălți (MO)
6
Dzeržinsk (RU)
5
Kursk (RU)
5
Kirov (RU)
3
Krasnodar (RU)
3
Celkový součet
21 766

 

 

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj na webu MHD86.cz? Anketa se v letošním roce může pyšnit až neuvěřitelným množstvím hlasů. Zájem o oblíbenou anketu každoročně roste. O vítěznou pozici sváděl litý boj zejména maďarský Miskolc s českou Plzní. Vítěz může být však jen jeden. Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Vítězné trolejbusy

I. pozice - Žilina (SK)

vt 9

vt20

vt17

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny


II. pozice - Budapešť (HU)

vt 8

vt 2

Foto Budapest; BKV Zrt.


III. pozice - Pardubice (CZ)

vt 1

vt22vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic

 
IV. pozice - Ústí nad Labem (CZ)

vt 6

vt 10

vt24

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem

 

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2021“? VÝSLEDKY

Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje druhý ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 10. prosince 2021 do 2. ledna 2022 bylo možné hlasovat pro vaše favority. Jak čtenáři rozhodli?


Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich byl čtenáři zvolen jako nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 10. prosince 2021 a do uzávěrky v podvečer 2. ledna 2021 přišlo do ankety celkem 6 369 odpovědí s 7 289 hlasy (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy). Celkem se o titul "Nejhezčí vánoční trolejbus" v letošním roce ucházelo 22 trolejbusových provozů z 10 deseti zemí. Do hlasování byla postupně přidávána další vánoční či novoroční vozidla, která vyjela později (zejména ve východoevropských městech). 

 

Výsledky ankety odrážejí preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy potažmo jejich účast v této anketě propagují. Pro zvýšení důvěryhodnosti výsledků bylo v letošním ročníku poprvé při hlasování vyžadováno uvedení emailové adresy. Došlé hlasy byly po uzávěrce analyzovány. Organizátoři museli vyřadit duplicitní odpovědi spárované s jednou emailovou adresou (opakované hlasování probíhalo prakticky výhradně v prospěch slovenské Žiliny). Níže zobrazené výsledky vychází z platných hlasů z unikátních emailových adres. Další novinkou letošního ročníku ankety je vydání diplomu pro tři nejhezčí vánoční trolejbusy (resp. příslušné dopravní podniky).

 

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf. I v letošním roce si vítězství připisuje slovenská Žilina. Oproti loňskému roku došlo ke změně modelu vánočního trolejbusu z typu Škoda 30 Tr na 26 Tr, i tentokrát však výzdoba čtenáře okouzlila nejvíce. Letošní obhajoba titulu ukazuje, že DPMŽ vánoční trolejbusy zkrátka umí. Připomeňme, že vánoční trolejbus v Žilině vyjíždí už po jedenácté.

Na dalších pozicích žebříčku došlo oproti loňskému ročníku ke změně. Ústí nad Labem se se svojí dvojicí vánočních vozů Škoda 28 Tr posunulo z třetí pozice na druhé místo. Polepšila si také Opava, která letos obsadila třetí pozici. Zde byl slavnostně ozdoben trolejbus Solaris Trollino 12 AC č. 93. Na čtvrté příčce se umístila tradiční bašta vánočních vozidel  maďarská Budapešť následovaná na pátém místě Pardubicemi. Na čtenáře také zapůsobila výzdoba vánočního trolejbusu v ruském Novosibirsku  tento vůz se mohl pyšnit bohatou výzdobou ze zeleně a velkých ozdobných koulí. Další vánoční trolejbusy zejména z východu Evropy získaly poměrně menší počet hlasů.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů dodejme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Těšíme se na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2022.

Kompletní výsledky

Celkový počet došlých hlasů (po odstranění duplicit): 7 289.

 

Město
Procentuální podíl získaných platných hlasů [%]
Žilina (SK)
45.69
Ústí nad Labem (CZ)
12.94
Opava (CZ)
12.45
Budapešť (HU)
9.01
Pardubice (CZ)
5.21
Novosibirsk (RU)
4.32
Winterthur (CH)
1.77
Kišiněv (MO)
1.70
Krasnodar (RU)
1.21
Szeged (HU)
1.21
Lublin (PL)
1.02
Tychy (PL)
0.92
Perm [RU]
0.72
Oděsa (UA)
0.49
Montreux (CH)
0.36
Vilnius (LT)
0.36
Čita (RU)
0.23
Jaroslavl (RU)
0.16
Ivanovo (RU)
0.10
Minsk (BY)
0.07
Kirov (RU)
0.03
Vladimir (RU)
0.03

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj na webu MHD86.cz? O titul se už tradičně utkal maďarský Miskolc s českou Plzní. Podařilo se tentokrát západočeské metropoli zvítězit nebo titul obhájili Maďaři? Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Vítězné trolejbusy

I. pozice - Žilina (SK)

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-4

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-1

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-2

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

II. pozice - Ústí nad Labem (CZ)

DSC06889

20211208 102141

20211208 102306

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem

III. pozice - Opava (CZ)

DSC 1026

DSC 1031

Foto Městský dopravní podnik Opava

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2022“? VÝSLEDKY

Where does the most beautiful "Christmas Trolleybus 2022" operate?


Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlásila třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 11. prosince 2022 do 2. ledna 2023 bylo možné hlasovat pro vaše favority.  Jak čtenáři rozhodli?

 

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je ten nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 11. prosince 2022 a do uzávěrky v podvečer 2. ledna 2022 přišlo do ankety celkem 4 741 platných odpovědí s 5 123 hlasy (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy; výsledky jsou očištěny od duplicitních odpovědí odeslaných z jedné emailové adresy). Celkem se o titul "Nejhezčí vánoční trolejbus" v letošním roce ucházelo 15 trolejbusových provozů z 10 zemí. Do hlasování byla postupně přidávána další vánoční či novoroční vozidla, která vyjela později (typicky ve východoevropských městech). Naopak v ukrajinské Oděse a ruském Novosibirsku měly vánoční trolejbusy vyjet, ale oproti jiným rokům se tak stalo pozděj, a tak bylo města z hlasování s ohledem na uzávěrku ankety odebrána. Navzdory tomu však města obdržela od čtenářů několik hlasů, proto jsou v kompletních výsledcích uvedena také.

 

Výsledky ankety odrážejí preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy (potažmo jejich účast v této anketě) propagují. Velkou roli také hrají soutěžní fotografie - české a slovenské dopravní podniky byly před zahájením ankety osloveny s možností zaslat do ankety vlastní fotografie. Dále se organizátoři snaží co nejvíce čerpat z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity je snaha využívat snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj.

 

Pro zvýšení důvěryhodnosti výsledků bylo i v letošním ročníku při hlasování vyžadováno uvedení emailové adresy. Došlé hlasy byly po uzávěrce analyzovány a očištěny. Organizátoři museli vyřadit duplicitní odpovědi spárované s jednou emailovou adresou (opakované hlasování probíhalo ve prospěch prakticky všech provozů, nejvíce pak v případě Žiliny). Níže zobrazené výsledky vychází z platných hlasů z unikátních emailových adres.

 

Stejně jako v předchozím ročníku budou pro tři nejhezčí vánoční trolejbusy (resp. příslušné dopravní podniky) vydány pamětní diplomy. Kromě vyhlášení výsledků hlasování čtenářů se organizátoři v letošním roce rozhodli začít udělovat i speciální cenu poroty. Toto ocenění si klade za cíl vyzdvihnout významné úsilí některého z dopravních podniků (např. v podobě originálního nápadu při zdobení vozidla, doprovodných marketingových aktivit apod.).

Výsledky / Results

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf.


I. - Žilina (SK)

 

První místo dle hlasování čtenářů náleží slovenské Žilině. Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) věnuje výzdobě vánočních trolejbusů i jejich následné prezentaci značnou pozornost. Samotné soutěžní snímky lze hodnotit jako vysoce kvalitní, což u řady jiných dopravních podniků (bohužel) není pravidlem. Stejně jako v loňském roce DPMŽ vyzdobil bateriový trolejbus Škoda 26 Tr NU (č. 301). Jak dopravce doplňuje, došlo u dekorací k úpravám: "Oproti minulému roku si môžu cestujúci všimnúť prepracovanejšiu svetelnú a dekoračnú vianočnú výzdobu exteriéru trolejbusu. „Skrášľovacou“ premenou prešiel aj interiér, ktorý bol vyzdobený novými dekoráciami s vianočnou tematikou, pričom vianočnú atmosféru dotvorili vydarené kresby od detí." DPMŽ se svými vánočními trolejbusy vyhrál všechny tři uskutečněné ročníky této ankety.

 

Žilina Žilina

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny


II. - Opava (CZ)

 

Druhé místo si připisuje Opava. Městský dopravní podnik Opava stejně jako v předchozích letech zdobí stroj Solaris Trollino 12 AC (č. 93). I v letošním roce výzdoba doznala změn, cestující se z dekorací mohli těšit jak v interiéru, tak v exteriéru. Opavský vánoční trolejbus si v anketě každý rokem polepšuje - v roce 2020 byl na čtvrté pozici, o rok později na třetí.

 

Opava

Opava

Foto Městský dopravní podnik Opava


III. - Ústí nad Labem (CZ)

 

Třetí místo (s relativně malým odstupem od druhé pozice) náleží Ústí nad Labem. Dopravní podnik města Ústí nad Labem tradičně zdobí dvojici trolejbusů Škoda 28 Tr (č. 412 a 424). Kromě světelných dekorací dopravce tradičně přistupuje i k polepu oken vánoční fólií. Vánoční symboly nalezneme i v interiéru.


Ústí nad Labem Ústí nad Labem

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem


Speciální ocenění poroty / Special Jury Award - Sofie (BG)

 

Speciální cenu poroty získává Sofie. Zdejší dopravní podnik Stolichen Elektrotransport během letošní zimy vánoční trolejbus vypravuje vůbec poprvé. Vyzdoben byl exteriér i interiér místního legendárního trolejbusového typu Ikarus 280T (konkrétně č. 2703). Organizátoři oceňují jak zahájení tradice vánoční trolejbusu v dalším provozu (resp. zemi), tak iniciativu dopravce. Zdejší dopravní podnik například připravil speciální vánoční jízdy pro děti nebo vyzdobený vůz prezentoval v řadě lokálních médií. Zdejšímu vánočnímu trolejbusu v anketě dle hlasování čtenářů náleží čtvrté místo.


Sofie Sofie

Foto Stolichen Elektrotransport, Dilian “Shaider” M.

 

Páté místo patří Pardubicím (stejně jako v loňském roce), na šesté místo poklesla maďarská Budapešť. Výraznější počet hlasů získal ještě sedmý Lublin (s velmi pěkně vyzdobeným interiérem vánočního trolejbusu). U dalších měst (zejména ve východní Evropě), je bodový zisk minimální. Kromě nižšího zájmu z pohledu čtenářů to lze přičítat i jejich pozdějšímu vyjetí (obvykle až 25. prosince), a tedy poměrně krátkému času pro hlasování.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů připomeňme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Už nyní se tak těšíme na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2023!

Kompletní výsledky / Complete results

Celkový počet došlých hlasů (po odstranění duplicit): 5 123.

 

Město
Procentuální podíl získaných platných hlasů [%]
Žilina (SK)
51.61
Opava (CZ)
14.17
Ústí nad Labem (CZ)
13.96
Sofie (BG)
6.15
Pardubice (CZ)
4.92
Budapešť (HU)
4.70
Lublin (PL)
1.76
Oděsa (UA)
0.84
Kišiněv (MO)
0.63
Perm (RU)
0.57
Novosibirsk (RU)
0.27
Engels (RU)
0.16
Petrohrad (RU)
0.12
Jaroslavl (RU)
0.08
Grodno (BY)
0.06
Tallinn (EE)
0.02
Kirov (RU)
0.00

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj? Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? Představujeme blíže „československé“ Vánoční trolejbusy.


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je možné hlasovat pro své favority. Do prvního ročníku ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus se zapojilo zatím 12 evropských měst s celkem 14 vánočními trolejbusy. Vánoční trolejbusy dotváří adventní atmosféru také v rostoucím počtu českých měst. Pojďme si společně Vánoční trolejbusy v Česku a Slovensku blíže představit. Nově Vánoční trolejbus před několika dny jako překvapení představilo město Opava – počínaje dnešním dnem můžete v anketě hlasovat i pro opavský vánoční trolejbus.


logo sspvd

V roce 2020 v Česku a Slovensku vyjelo šest vánočních trolejbusů v pěti městech.

 

Souboj o nejhezčí vánoční trolejbus může pro někoho být nelítostným „Hradubickým derby“ (vánoční trolejbus letos vyjel v Hradci Králové i v Pardubicích), pro někoho jiného bratrským soubojem slovenské Žiliny s českými provozy. Díky opavskému vánočnímu trolejbusu se můžeme stát svědky i pomyslného souboje „Davida s Goliášem“, aneb Opavy jako jednoho z nejmenších českých trolejbusových provozů oproti Ústí nad Labem (co do rozlohy jeden z českých trolejbusových „obrů“). Zvítězí město, které pro vyzdobení trolejbusu využilo nejvíce světelných žárovek, to které šlo cestou vánočních polepů, nebo to, které duch Vánoc přeneslo i do interiéru trolejbusu? Pro svého favorita můžete hlasovat v závěru tohoto článku až do 3. ledna 2021. V pondělí 4. ledna 2021 bude vyhlášen nejhezčí vánoční trolejbus (případně také nejhezčí český vánoční trolejbus).

Žilina:

Poněkud nezvykle začneme městem, které je obvykle díky svému názvu spíše poslední. V tradici vánočních trolejbusů na území Česka a Slovenska drží totiž město Žilina jednoznačný prim, tradice vánočních trolejbusů zde započala už v roce 2011. Od té doby do ulic čtvrtého největšího města Slovenska vyjíždí vánočně vyzdobený trolejbus každý rok. Jak prozrazuje Michal Noga z Dopravného podniku mesta Žiliny: „Boli sme v tomto smere naozaj priekopníkom, vyzdobenie trolejbusu vianočnými ozdobami má v Žiline 10-ročnú históriu. Za tento čas sa na tomto poste vystriedali iba dva modely (sólo) trolejbusov a to konkrétne Škoda 14Tr a Škoda 30Tr SOR (#260). Ako plynuli roky, tak aj výzdoba naberala na rôznorodosti a „objeme“. V roku 2011 tvorila dominantnú ozdobu exteriéru umelá smreková čečina so svetielkami, pričom tento rok (2020) vytvára vianočnú atmosféru predovšetkým moderné LED osvetlenie. Konkrétne, vianočný trolejbus, prezentovaný modelom Škoda SOR 30Tr má výzdobu vytvorenú zo 4976 LED svetielok s rôznym farebným prevedením, vrátane svietiacich vianočných symbolov - sobov.“ Podrobněji letošní podobu vánočního trolejbusu včetně přehlédnutelného světelného soba zachycují následující snímky. Zajímavý a do jisté míry symbolický je také kontrast vánočně vyzdobeného interiéru s distanční zábranou pro ochranu řidiče před šířením nákazy koronavirem.

 

Michal Noga dále dodává: „Žilinský vianočný trolejbus sa za uplynulých 10 rokov stal neodbytnou súčasťou vianočného obdobia a do ulíc vychádza vždy večer pred Mikulášom (5.12.), čo nesie so sebou symboliku „mikulášskeho darčeka“ pre všetkých cestujúcich. Vianočne vyzdobený trolejbus sa teší veľkej obľube, pričom toto malé spestrenie si cestujúci môžu vychutnať počas celého decembra a to prierezovo na všetkých trolejbusových linkách. Na záver môžeme zhodnotiť, že desiatym ročníkom sme zavŕšili jednu kapitolu výzdoby vianočného trolejbusu, pričom už teraz sa môžu cestujúci tešiť na budúcoročný vianočný trolejbus, ktorý prejde viditeľnou „obnovou“ v rôznych smeroch.

 

vt 9

vt20

vt17

vt19

vt18

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny (5x)

Pardubice:

V České republice vyjel Vánoční trolejbus o osm let později, premiérově vánočně vyzdobený trolejbus představil v Česku Dopravní podnik města Pardubice a krátce po něm také Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

 

Obyvatelé Pardubic mohli poprvé vánočně vyzdobený trolejbus spatřit 30. listopadu 2019. Nasazení trolejbusu vzbudilo velký zájem jak u veřejnosti, tak médií. Vánočně vyzdobený trolejbus vyjel do ulic Pardubic i v letošním roce, a to v mírně inovované podobě (např. s betlémskou kometou namísto klasické hvězdy na předním čele). Bílo-červený trolejbus je decentně vyzdoben hvězdami, sněhovými vločkami a světelnými řetězy, stejně jako v loňském roce je zkrášlován vůz Škoda 26 Tr č. 326.

 

K vánočnímu trolejbusu dále Dopravní podnik města Pardubice uvádí: „Po loňské úspěšné premiéře se dopravní podnik rozhodl v milé tradici pokračovat a na pravidelné trolejbusové linky nasazovat tento vánočně nasvícený a nazdobený trolejbus od prvního adventního víkendu až do Tří králů. Těší nás, že můžeme přivézt našim cestujícím sváteční atmosféru a radost jako poděkování a povzbuzení do časů příštích.“ Jak doplňuje Jitka Malinská z pardubického dopravního podniku: „Trolejbus je nasazován postupně na všech trolejbusových linkách, informace o aktuální nasazení jsou vždy na facebooku dopravního podniku či na webových stránkách.

 

vt 1

vt22

vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic (3x)

Ústí nad Labem:

Jen několik málo dnů po Pardubicích představil svůj vánoční trolejbus také Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Stalo se tak 5. prosince 2019 v rámci tradiční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“. Libor Turek, výkonný ředitel společnosti, tehdy pro média uvedl, že: „Každoročně se snažíme přijít s něčím novým a letošní rok není výjimkou. Poprvé v Ústí nad Labem jezdí vánočně osvětlený trolejbus, který jsme mohli realizovat za podpory našich obchodních partnerů.“ V průběhu prosince byl Vánoční trolejbus v podobě vozu Škoda 28 Tr č. 424 nasazován na pravidelné spoje s cestujícími.


Pro letošní rok si ústecký dopravní podnik připravil překvapení, které podrobněji přibližuje opět Libor Turek: „V loňskem roce poprvé do ulic města vyjel vánočně osvětlený trolejbus, který měl veliký úspěch. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli celou akci realizovat i v letošním roce. Každoročně se snažíme přijít s něčím novým, a tak letošní rok nebude výjimkou. V ulicích města nebudou lidé potkávat jeden trolejbus, ale rovnou trolejbusy dva. Použili jsme světýlka z trolejbusu z loňského roku a rozdělili jsme je na dva tak, aby byla radost dvojitá. S trolejbusy se mohou cestující svézt během celého prosince, kdy budou nasazovány na pravidelné linky. Protože se letos neuskuteční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“ rozhodli jsme se, že trolejbusy budou uvedeny do provozu na Mikuláše, tedy od 5. prosince 2020.“ Jana Dvořáková z ústeckého dopravního podniku dále prozrazuje: „Trolejbusy jezdí každý den a na linkách se střídají, tak aby vždy jezdily do jiné části, obvodu města. Pro ozdobení prvního z trolejbusů posloužilo celkem 2094 žárovek, pro výzdobu druhého pak dokonce 3468 žárovek.“ Vánočně vyzdoben byl obdobně jako v loňském roce trolejbus Škoda 28 Tr č. 424 a společně s ním také vůz 28 Tr č. 412. Kromě světelných dekorací jsou trolejbusy opatřen také vánočními polepy oken a karoserie.

 

vt 6

vt 10

vt24

vt10

vt8

vt9

vt11

vt12

vt13

vt14

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem (1.-3.,) Zdeněk Kresa (4.-10.)

Hradec Králové:

Dalším městem, které v roce 2019 zahájilo vypravování vánočně vyzdobených vozidel MHD je Hradec Králové. Premiérově zde byl v roce 2019 vypraven vánoční elektrobus v podobě autobusu SOR NS 12. Elektrobus opatřený světelnými dekoracemi je nasazován na linky i v roce 2020, kdy se k němu přidává i vánočně vyzdobený trolejbus. Více informací o hradeckém vánočním trolejbusu prozrazuje Gabriela Hůlková z místního dopravního podniku: „Vánočně vyzdobený parciální trolejbus č. 38 střídá v hradeckých ulicích od prvního adventního víkendu do „Třech králů“ (tedy až 6.1. 2021) provoz na různých pravidelných linkách. Cílem je aby jej na co nejvíce místech vidělo co nejvíce občanů Hradce Králové a návštěvníků našeho města (není tedy stanovená konkrétní linka, či pořadí, kde by jezdil stále). Trolejbus je vánočně vyzdoben nejen v exteriéru, ale také v interiéru a výzdobu tak vidí pasažéři i během vlastní jízdy. Obzvlášť v této nelehké době, kdy jsou zrušeny veškeré akce včetně vánočních trhů a kdy zapomínáme na tradice a každodenní radosti. Vánočně vyzdobený trolejbus dokáže zpříjemnit den a navodit hezkou vánoční náladu lidem v ulicích a cestujícím.“ Oproti jiným městům není trolejbus opatřen světelnými dekoracemi, ale o to více je vyzdoben vánočními polepy v exteriéru i interiéru.

 

Zajímavostí pro dopravní fanoušky je, že jako vánoční trolejbus slouží vůz Škoda 30 Tr č. 38, což je nejnověji zařazený hradecký trolejbus, v minulosti tento trolejbus absolvoval také dlouhodobý zkušební provoz v Praze. Díky svému bílému nátěru je trolejbus vyzdobován častěji než pouze u příležitosti vánočních svátků. V průběhu roku se tak Hradečané mohli svézt trolejbusem velikonočním, letním nebo také trolejbusem, jež srdíčky děkoval zdravotníkům a dalším pracovníkům. Sezónní celodenní zdobení trolejbusů je v rámci Česka královehradeckým unikátem.

 

vt 5

vt6

vt21

vt16

Foto Dopravní podnik města Hradce Králové (4x)

Opava:

Letošním nováčkem v tradici provozování vánočně vyzdobených se stává Opava. Městský dopravní podnik Opava dokazuje, že na velikosti nezáleží, a i relativně malý dopravní podnik může cestujícím připravit krásné překvapení, ke kterému větší dopravní podniky marně sbírají odvahu či invenci.

 

Podrobněji pozadí vzniku vánočního trolejbusu přibližuje Jiří Brňák z opavského DP: „Opavští cestující mohou v rámci MHD zažívat spoustu netradičních akcí, které připravují zaměstnanci DP. Veřejnosti oblíbenýMikulášský trolejbus aneb Městem jezdí Mikuláš” nebylo možné vzhledem k současné situaci realizovat, stejně jako Vánoční trolejbus plný pohádek. Mezi zaměstnanci DP tedy vznikla iniciativa inspirovaná současným trendem, tedy nazdobit jeden z trolejbusů vánočními motivy a světýlky. Vedení společnosti bylo pro realizaci této iniciativy a nahradilo tak cestujícím výše popsané akce. Vzniklo několik variant, jakým způsobem bude vánoční trolejbus vypadat. V počátcích se počítalo pouze s jedním světelným řetězem kolem horní strany vozu, doplněný reflexními vánočními polepy. Nakonec byl doplněn i druhý světelný řetěz kolem oken a dveří. Konečnou podobu vytvořili dispečeři MHD a sekretářka ředitele společnosti, kteří během nedělního dne proměnili obyčejný trolejbus v něco pro Opavany nevídaného. Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a hned při prvním výjezdu řidiči trolejbusu informovali, že trolejbus budí v ulicích obdiv a děla nejen cestujícím radost.“ Podrobněji přibližuje reakce Opavanů jeden z řidičů vánočního trolejbusu, pan Petr: „Je to krásné, lidé si trolejbus fotí, ostatní řidiči na mne troubí a mávají.


Nositelem vánoční výzdoby se stal trolejbus Solaris Trollino 12 AC č. 93. Zajímavostí je, že oproti jiným „československým“ vánočním trolejbusům se tak nejedná o škodovácký trolejbus. Důvody pro výběr právě tohoto typu objasňuje opět Jiří Brňák z opavského DP: „Proč právě Solaris Trollino 12 AC DUO? Odpověď je jednoduchá. Vozidlo je od výroby vybaveno standardní zásuvkou a nebylo potřeba instalovat žádný měnič pro zapojeni celkem 3 500 světýlek. Drobnou výzdobu má i interiér vozu, kde se nachází různé vánoční polepy a uprostřed vozu visí svítící hvězda splněných přání.

 

vt5

vt2

vt23

vt7

vt3

vt4

vt15

Foto Radek Choronží (1.,2.,3.,5.), Městský dopravní podnik Opava (4.,7.)


Je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Ať již v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězí kterýkoliv z dopravních podniků, pomyslným vítězem se každý z představených dopravních podniků stal už nyní. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období.

 

Hlas svému favoritovi můžete udělit níže. Článek se snímky všech nominovaných trolejbusů naleznete zde.

 vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 Hlasovací formulář

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 3. ledna 2021 v 18:00.

 

Kompletní výsledky budou zveřejněny 4. ledna 2021.

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“?


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je možné hlasovat pro své favority.


[For english scroll down  / Для русского – ниже / Menj lefelé a magyar nyelvért].

 

vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 

Anketa o nejhezčí vánoční výzdobu umístěnou na trolejbusu je reakcí na přibývající počet takto svátečně oděných trolejbusů v českých městech. Zatímco vánoční tramvaje jsou v posledních letech už nedílnou součástí adventního období českých měst, vánočně vyzdobené trolejbusy jsou v České republice relativní novinkou, jejich éru prakticky odstartovaly až v roce 2019 dopravní podniky ve městech Pardubice a Ústí nad Labem. Naopak v roce letošním se některé (zahraniční) dopravní podniky rozhodly, že vánoční trolejbus s ohledem na zamezení šíření koronaviru do ulic měst nevyjede.


S vánočními nebo novoročními slavnostně vyzdobenými trolejbusy se setkáváme v hojnějším počtu zvláště ve východní Evropě, postupně však jejich počet roste i v Evropě střední. Zde mají dlouhou tradici zejména vánoční či adventní tramvaje, ale své vánoční trolejbusy dlouhodobě vypravují například dopravní podniky v Maďarsku - Budapešť, Szeged, Debrecen či na Slovensku v Žilině. Tradici vánočně vyzdobených trolejbusů udržují také některé americké provozy.


Pro zpříjemnění adventního času a tvorbu správné vánoční atmosféry, zdobí se často trolejbusy světelnými řetězy a různými dalšími dekoracemi. Výjimkou však není ani speciální vánoční polep karosérie, který buď nahrazuje světelné prvky (v letošním roce bychom takový nalezli například v Hradci Králové či v polském Lublinu), případně je doplňuje (např. Ústí nad Labem). Interiéry vánočních trolejbusů jsou zdobeny méně obvykle, přesto se však příklady naleznou - letos v Budapešti, Hradci Králové, Lublinu nebo v Žilině. V některých městech můžeme narazit i na další zpestření a to, že vánoční trolejbus šoféruje řidič oděný do úboru Mikuláše či Santa Clause. Provozovatelé přistupují k tradici vánočních trolejbusů různě, a tak zatímco v některých městech vyjíždí v předvánočním čase do ulic trolejbusy historické, v jiných se jedná o zástupce nejmodernějších typů. Společným rysem je pak obvykle nasazování na pravidelné spoje běžných linek, řada dopravních podniků harmonogram výpravy na dané linky zveřejňuje v předstihu.


Snímky využité v anketě pochází zejména z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity byly využity snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj. Vánoční trolejbusy mohli čtenáři navrhovat mezi 1. a 8. prosincem, dále byly osloveny české a slovenské dopravní podniky s možností zaslat do ankety vlastní fotografie.


V následující galerii jsou představeny vánoční trolejbusy v jednotlivých městech v abecedním pořadí. Pod galerií naleznete formulář pro hlasování (přeskočit na hlasovací formulář). V případě, že jeden dopravce provozuje více vánočních trolejbusů v daném roce, hlasuje se pro město jako celek.


Nezapomeňte hlasovat také v anketě o nejhezčí Vánoční tramvaj 2020 na serveru MHD86.cz.


HLASOVÁNÍ BUDE UKONČENO v neděli 3. 1. 2021 v 18:00, následně zde budou zveřejněny kompletní výsledky.

 

 • AKTUALIZACE 23.12.2020: Do soutěže přidán vánoční trolejbus v českém městě Opava. Zveřejněn článek s podrobnějším představením českých a slovenských Vánočních trolejbusů.
 • AKTUALIZACE 25.12.2020: Do soutěže přidáno dalších 12 vánočních trolejbusů z 11 ruských, ukrajinských a moldavských měst (v těchto zemích vánoční či novoroční trolejbusy vyjíždí později (Bălți, Dnipro, Džerdžinsk, Ivanovo, Kirov, Kišiněv, Krasnodar, Krym, Kursk, Oděsa, Vladimir). V některých městech jezdí vánočních/novoročních trolejbusů více (v některých městech např. i pět), ale ne vždy jsou trolejbusy dostatečně zdokumentovány. Dále byly do závěru toho článku přidány průběžné výsledky - TOP 5 měst s doposud nejvíce obdrženými hlasy.

 


 
Association for public transport in cooperation with the transport magazine MHD86.cz and website Pilsen´s trolleybus, is announcing the first year of the poll for the most beautiful Christmas trolleybus. From 9th December 2020 to 3rd January 2021, you can vote for your favorites. The following gallery presents Christmas trolleybuses in cities in alphabetical order. Below the gallery you will find the voting form (jump to the voting form). Don't forget to vote also in the poll for the most beautiful Christmas tram 2020 on the MHD86.cz.


Ассоциация друзей общественного транспорта в сотрудничестве с транспортным журналом MHD86.cz и сервером Пльзеньские троллейбусы объявляет о первом году проведения опроса на самый красивый рождественский троллейбус. С 9 декабря 2020 года по 3 января 2021 года можно проголосовать за своих фаворитов. В следующей галерее представлены рождественские троллейбусы в городах. Ниже вы найдете форму голосования (переход к форме голосования). Не забудьте проголосовать за самый красивый рождественский трамвай 2020 года на MHD86.cz.


A tömegközlekedésért vállalat, együttműködve weboldalak az MHD86.cz és az Plzensketrolejbusy.cz bejelenti az első évet felmérése a legszébbről karácsonyi trolibusz vagy fénytrolibusz. Ti szavazás 2020. december 9.-tól 2021. január 3.-ig. A képgalériaban vannak képviseli karácsonyi trolibuszok minden egyes városokban betűrendben.  Allat a galéria van szavazási forma (menj szavazási forma). Ti szavazz is legszébbről karácsonyi villlamos 2020 az MHD86.cz oldalon.

 


Města s vánočními trolejbusy


Bălți / Бельцы (MO)

vtd7

 


Budapešť / Будапешт / Budapest (HU)

vt 8

vt 2

Foto Budapest; BKV Zrt.

 


Čita / Chita / Чита / Csita (RU)

vt 7

Foto ТГ-канал мэрии Чита

 


Dnipro / Днипро / Dnyipro (UA)

vtd8 

 


Dzeržinsk / Dzerzhinsk / Дзержи́нск (RU)

vtd9

 


Hradec Králové / Градец-Кралове / Királyvárad (CZ)

vt 5

Foto Dopravní podnik města Hradce Králové

 


Ivanovo / Иваново (RU)

vtd10

v

 


Jaroslavl / Ярославль / Jaroszlavl (RU)

vt 11

 


Kazaň / Kazan / Казань / Kazany (RU)

vt 1

 


Kirov / Ки́ров (RU)

vtd11

 


Kišiněv / Chișinău / Кишинёв (MO)

vtd6

 


Krasnodar / Краснодар / Krasznodar (RU)

vtd4

 


Krymský trolejbus / Crimean Trolleybus / Крымский троллейбус / Krím trolibusz

vtd1

Foto Служба информации Вести.Севастополь

 


Kursk / Курск / Kurszk (RU)

vtd5

 


Lublin / Люблин (PL)

vt 4

Foto Wojciech Turżański

 


Oděsa / Odessa / Одесса / Odessza (UA)

vtd3vtd2

 


Opava / Опава (CZ)

vt23

Foto Radek Choronží

 


Pardubice / Пардубице (CZ)

vt 1

Foto Dopravní podnik města Pardubic

 


São Paulo / Сан-Паулу (BR)

vt 2

 


Segedín / Сегед / Szeged (HU)

vt 3

 

Ústí nad Labem / Усти-над-Лабем (CZ)

vt 6

vt 10

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem


Vladimir / Влади́мир (RU)

vtd12

 


Žilina / Жилина / Zsolna (SK)

vt 9

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

 


 

 Hlasovací formulář

 

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 3. ledna 2021 v 18:00.

 

 

Kompletní výsledky budou zveřejněny 4. ledna 2021.

The results will be published on 4th January 2021.

Pełne wyniki zostaną opublikowane 4 stycznia 2021.

Die Ergebnisse werden am 4. Januar 2021 veröffentlicht.

Результаты будут опубликованы 4 января 2021.

Результати будуть опубліковані 4 січня 2021.

Az eredményeket 2021. január 4 teszik közzé.

 

 


 

Průběžné výsledky k 25.12.2020:


Své favority z 14 vánočních trolejbusů ve 12 městech v první fázi hlasování vybíralo doposud přes 8 tisíc hlasujících, kteří udělili více než 10 tisíc hlasů (každý hlasující může hlasovat pro 1 až 3 vánoční trolejbusy). V tuto chvíli je výčet "TOP" 5 měst s nejvyšším počtem hlasů následující (města jsou pro větší objektivitu finálního hlasování řazena v abecedním pořadí, nikoliv podle počtu získaných hlasů): Budapešť, Hradec Králové, Pardubice, Ústí nad Labem a Žilina.

 

Podkategorie

 • setright
  Kategorie setright automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • merona
  Kategorie merona automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • cyklobus

  Kategorie cyklobus automaticky dodana pri importu clanku

  Počet článků:
  0
 • jh_hertl
  Kategorie jh_hertl automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • wc_ticket
  Kategorie wc_ticket automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • reklama
  Kategorie reklama automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • studie_ml
  Kategorie studie_ml automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • fotopravo
  Kategorie fotopravo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • politika
  Kategorie politika automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  2
 • eltrakce
  Kategorie eltrakce automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • hracholusky
  Kategorie hracholusky automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • kokasice
  Kategorie kokasice automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • skolspoje
  Kategorie skolspoje automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_melnik
  Kategorie dod_melnik automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • konec_ik_280_08
  Kategorie konec_ik_280_08 automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zkniha_md
  Kategorie zkniha_md automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • penize
  Kategorie penize automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • ekolo
  Kategorie ekolo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  0
 • fotouvaha
  Kategorie fotouvaha automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • revizor
  Kategorie revizor automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • berounka
  Kategorie berounka automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_probo
  Kategorie dod_probo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zruda
  Kategorie zruda automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20