Chomutov - 75 let autobusové dopravy na Chomutovsku

Ve dnech 26-28.9.2002 proběhly v Chomutově oslavy 75-ti let autobusové dopravy. V jejich rámci zde v uvedených dnech na trolejbusových tratích jezdil historický trolejbus 9 Tr ev. č. 12 zapůjčený z dopravního podniku v Českých Budějovicích (ex-Plzeň 339). Trolejbus byl přivezen ve čtvrtek 26.9. v ranních hodinách a od 11 hod jezdil na trase: Jirkov AN - Písečná zdravotní středisko - Zahradní TIP - Kamenná - Březenecká - zimní stadion - Palackého - Vodní - Čelakovského - Zastávka ČD - Březenecká a zpět na AN Jirkov. Jízdy probíhaly, kromě čtvrtka kdy se jezdilo až od 11 hod, od 9 do cca 17 hod. (odjezd na poslední okruh byl z Jirkova AN v 16 hod), ve čtvrtek však při návratu do Jirkova cca ve 12:55 došlo k poruše a vůz musel být odtažen do vozovny za Tatrou 815. Trolejbus jel z Chomutova celou cestu za linkou 30 nebo 34, po přejetí "patnáctky" přes úsekový dělič vyskočilo napětí vzhůru a došlo k poruše kondenzátoru. Vůz však byl ještě během dne opraven a druhý den již si "kroutil" svoje. V regionálním týdeníku Nástup byla vydána jízdenka, ale cestující mohli jet i bez ní. Podle mé zkušenosti byl o jízdu tímto, v Chomutově a Jirkově, nezvyklým trolejbusem, zájem. Sám jsem se zúčastnil prvních dvou jízd ve čtvrtek a posledních v pátek. Ve čtvrtek při prvních jízdách kolem poledne bylo cestujících poskrovnu, ale v pátek odpoledne byl trolejbus plný. V pátek navštívil trolejbus smyčku Horník a Železárny a v sobotu v průběhu dne také autobusové nádraží v Chomutově.
Trolejbus 9Tr právě vjíždí na zastávku na Palackého ulici.
Trolejbus 9Tr právě vjíždí na zastávku na Palackého ulici.
Foto Jaroslav Rak (27. 9. 2002)
Součástí oslav byla v sobotu výstava současných i historických autobusů na parkovišti u hypermarketu Globus a den otevřených dveří v trolejbusové vozovně na Písečné. Bohužel protože jsem byl v Teplicích, vím jenom z doslechu, že tam byly dnes už vyřazené kloubové Ikarusy, Škoda 706 RTO z DP Mostu a Litvínova (potkali jsme ji cestou z Teplic) a další. Také se zde objevil linkový třínápravový Irisbus Ares, který měl DPCHJ zapůjčen z Karosy Vysoké Mýto na testovací jízdy. Tento autobus také kolem poledne odvezl zájemce z Chomutova do Teplic na tamní oslavy 50-ti let trolejbusů a zpět. V 16 hod jsem se s ním také vracel do Chomutova. Podle sdělení zástupců DPCHJ bude tento autobus v listopadu odkoupen a používán na lince Chomutov - Praha. K výročí byla také vydána pamětní publikace.
Trolejbus vzbudil v Chomutově nezvyklý rozruch, neboť obdobné vozidlo zde běžně k vidění nebývá. Spousta lidí se za ním jen ohlédla, velké množství pak neodolalo možnosti a využilo příležitosti i k svezení.
Trolejbus 9Tr projíždí jirkovskou ulicí Hrdinů.
Trolejbus 9Tr projíždí jirkovskou ulicí Hrdinů.
Foto Jaroslav Rak (27. 9. 2002)
Devítka ve společnosti vozu 15Tr e.č.001.
Devítka ve společnosti vozu 15Tr e.č.001.
Foto Jaroslav Rak (27. 9. 2002)
9Tr v hale vozovny s opraveným vozem 15Tr v pozadí.
9Tr na hale vozovny s opraveným vozem 15Tr v pozadí.
Foto Jaroslav Rak (27. 9. 2002)
Ares po návratu z Teplic na parkovišti u Globusu.
Ares po návratu z Teplic na parkovišti u Globusu.
Foto Jaroslav Rak (28. 9. 2002)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20