Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

Evropa

Balchik

Balchik najdeme na pobřeží Černého moře asi 40 kilometrů severně od Varny. Je to velmi pěkné město s hezkou přírodou v okolí a např. Ovidius ho nazýval Bílým městem. Kromě historických památek, muzeí či botanické zahrady najdeme v okolí i lázně s názvem Tuzla a turisticky atraktivní oblasti (např. Albena) plné hotelů a slunných písečných pláží, které každé léto zaplní mnoho turistů.
Pobřeží Černého moře u Balchiku.
Pobřeží Černého moře u Balchiku.
Foto Damir Holas (červenec 2004)
Dá se říci, že město je rozděleno na dvě části. Vzhledem k tomu, že na pobřeží, kde leží, je poměrně příkrý svah, starší část města je dole u moře a právě v onom svahu. Na něm je potom novější zástavba včetně nemocnice a sídliště.
Zastávkový sloupek MHD Balchik na Rybářském náměstí v centru města.
Zastávkový sloupek MHD Balchik na Rybářském náměstí v centru města.
Foto Damir Holas (červenec 2004)
Městskou dopravu v Balchiku zajišťují tři autobusové linky s čísly 1 - 3. Linky 1 a 3 začínají u moře na prostranství, jehož název můžeme do češtiny přeložit jako Rybářské náměstí a odtud stoupají ulicí Cherno more na náměstí Nezavisimost. Zde se dělí - linka 1 pokračuje dále po ulici Cherno more až na sídliště, které je na kopci. Linka 3 do něj rovněž směřuje, ale trochu oklikou kolem nemocnice. Pak jede ulicí Georgi Benkovski a její trasa je v podstatě rovnoběžná s trasou linky 1 ("trojka" ale oproti "jedničce" jede poněkud východněji). Jestli má na sídlišti každá linka svou konečnou, nebo končí obě na jednom místě, se mi zjistit nepodařilo. Dále je podle dostupných informací v provozu i linka 2, která začíná rovněž na Rybářském náměstí a směřuje do lázní Tuzla. Do vozů se nastupuje předními dveřmi. O rozsahu provozu nemám příliš konkrétní informace - na zastávkovém sloupku na Rybářském náměstí bylo barvou napsáno "Interval 30 minut", ale jakýkoli jízdní řád chyběl.
Autobus MHD Balchik na lince 3 v ulici Cherno more.
Autobus MHD Balchik na lince 3 v ulici Cherno more.
Foto Damir Holas (červenec 2004)
Ačkoli je Balchik město poměrně malé, rozhodně stojí za návštěvu (nejen kvůli dopravě).

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20