merona

 

Automat Merona trochu jinak

Známe je snad všichni. Červené nebo oranžové jízdenkové automaty, dovážené v sedmdesátých a osmdesátých letech z Německé spolkové republiky do tehdejšího Československa. Setkat jsme se s nimi mohli snad ve všech městech, kde bylo zavedeno mechanické odbavování cestujících - tedy ony známé maďarské strojky, které nám do zasunuté jízdenky vytvořily tři nebo čtyři úhledné otvory.
Mechanické odbavování cestujících se pomalu, ale jistě stává minulostí a s ním mizí z ulic našich měst i tyto jízdenkové automaty - dodnes se s nimi setkáme například v Plzni nebo v Pardubicích.
Mokrouše, okres Plzeň jih. Merona - ale co tu dělá?
Mokrouše, okres Plzeň jih. Merona - ale co tu dělá?
Foto Martin Janda (2004)
Jeden takový automat ovšem najdeme i v obci Mokrouše, ležící asi 10 kilometrů na východ od Plzně, na samé hranici okresů Plzeň-jih a Rokycany. "Co tady dělá jízdenkový automat?", tuto otázku by si určitě položil nejeden z nás. Dopravní obslužnost obce zajišťuje plzeňské ČSAD, kde se pochopitelně kupují jízdenky u řidiče, nejbližší linka městské dopravy je ukončena o dvě vesnice dál v Letkově, no a že by se prodloužila až sem, to je dost nepravděpodobné.
Vysvětlení je prosté a překvapivé zároveň. Tahle merona totiž není jízdenkový automat, ale - pumpa! Ano, skutečná pumpa na vodu. Provozovatel - obecní úřad Mokrouše, ceník - šest litrů vody za dvě koruny a dvacet litrů vody za pětikorunu.
Nevěříte? Tady je důkaz:
Merona v Mokrouších Merona v Mokrouších Návod k použití Merony v Mokrouších

Přihlášení

Vyhledávání

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam

Oslavy dvojitého výročí trolejbusů
Trolleybus double anniversary celebrations:

19.6.2021 - Plzeň