Zkušební provoz tramvaje Škoda pro město Portland

Celý jeden měsíc na začátku roku 2001 mohli příznivci plzeňských tramvají prožívat to, co kdysi u nás bylo běžné pouze v Praze. A to, že se po plzeňských kolejích proháněla tramvaj, která pro ně nikdy nebyla určena.
    Portlandská Astra na trajleru na náměstí Milady Horákové v Plzni
Portlandská Astra na trajleru na náměstí Milady Horákové v Plzni
Foto SPVD (26. 2. 2001)
V pondělí 26. 2. 2001 byla ze Škody DT Plzeň přivezena do vozovny v Plzni na Slovanech k provozním zkouškám tramvaj 10T0, spíše známá pod jménem Astra, pro americký Portland ve státě Oregon. Jednalo se o druhý vůz z pětikusové 1. série pro toto město. Vůz se na první pohled od u nás provozovaných Aster lišil zejména tím, že byl v obousměrném provedení (pantograf měl však pouze jeden). Za povšimnutí stál také z našeho pohledu netradiční nátěr, kdy jedno čelo a jedna bočnice bylo opatřena jinou barvou (tmavě oranžovou), než druhé čelo a druhá bočnice (tmavě zelenou). Další zajímavosti byly již běžnému pozorovateli skryty. Jednalo se například o omezení rychlosti na maximálně 30 mil za hodinu nebo třeba automobilový klakson místo zvonku, aby se prostí Američané zvyklí na auta nelekli tramvaje na ulici. Inu Amerika ...
   Portlandský vůz již v plném  zkušebním provozu na Lidické třídě
Portlandský vůz již v plném zkušebním provozu na Lidické třídě
Foto SPVD (5. 3. 2001)
    Na Slovanské aleji
Ten samý vůz na Slovanské aleji
Foto SPVD (20. 3. 2001)
Z plzeňských ulic - dva debatující:
"Víš, že tady zkoušej tu americkou tramvaj?"
"Vím, a dokonce jsou tady dvě, jedna červená a druhá zelená!"
Ve čtvrtek 1. 3. 2001 v pozdních večerních hodinách byla tramvaj prvně spatřena v plzeňské tramvajové síti, stejně tomu bylo i v pátek 2. 3. V sobotu se poprvé objevila za denního světla, kdy od 11:00 do 15:30 opět projížděla plzeňskými ulicemi, a od té doby byla v ulicích Plzně vidět každý den, včetně víkendů. Jezdila po celé kolejové síti PMDP, avšak nejčastěji se vyskytovala na trase Bory - Bolevec. Po městských tratích jezdila většinou zelenou kabinou napřed kvůli pantografu (ovládání trolejových kontaktů), na manipulační trati Světovar - vozovna však jezdila často i obráceně. Ovládání výhybek se provádělo buď dálkově (u novějších výhybek) nebo ručně (u starších výhybek, které jsou jinak ovládány kontakty mezi kolejemi) Tramvaj byla označena tabulkou oznamující zkušební jízdu a provizorním evidenčním číslem 111.
Na plzeňských tramvajových kolejích byla portlandská Astra ke spatření přesně měsíc, tedy naposledy v pondělí 26.3.2001. Pravděpodobně v úterý byla odvezena zpět do Škodovky.

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20