Linka č.53 - Noční linka

Čočka linky 53

Trolejbus
Linka č.53 vznikla od 12.12.2004 po necelém roce provozu linky č.55, která se osvědčila a bylo vhodné noční provoz posílit. Linka je kombinací denní linky č.2 a 3 a jezdí v trase: Máj A.Barcala - Šumava - U Zelené Ratolesti - Jeronýmova - Nádraží - Senovážné náměstí DK - Náměstí Bratří Čapků. Trasa se po celou dobu existence této linky dodnes nezměnila.

Vozový park

Na linku jsou nasazovány vozy 15TrM nebo modernizované 15Tr (vzhledem k neexistenci klasických tabulek čísel linky je nutno vystavovat výhradně vozy s digitálními orientacemi) a to dva vozy - jeden přejezdem z linky č.2, kam se po ukončení nočního provozu vrátí a až v noci zatáhne a obdobně druhý - ten najede večer na linku č.3 a po noční službě na lince 53 se na linku č.3 vrátí a až více než 24 hodin po výjezdu zatáhne z této linky do vozovny. Bohužel paradoxně jsou na noční linky nasazovány buďto vozy 15TrM nebo čerstvé modernizace, které jsou tak již krátce po zprovoznění nočním provozem "poznamenány" (čmáranice, škrábance) více, než při jejich denním provozu. Na noční pořadí nejsou vyhrazeny určité vozy, podobně jako je tomu v jiných městech, ale jejich výběr je náhodný. Nové trolejbusy Škoda 25Tr naštěstí prozatím na noční linky nasazovány nejsou.

Současnost

Jak již bylo řečeno, trasa linky se od založení nezměnila. Noční linky se vyznačují kolísavým vytížením, kdy zejména pátky a soboty jsou v obsazenosti vedoucí dny, v průběhu pracovního týdne, zejména počátkem, je obsazenost slabá. Na linku jsou celodenně a celoročně vypraveny dva článkové trolejbusy.
Noční doprava se vyznačuje vzájemným přestupem obou linek u nádraží. V čele trolejbus č.41 na lince 53 směřující na sídliště Máj
Noční doprava se vyznačuje vzájemným přestupem obou linek u nádraží. V čele trolejbus č.41 na lince 53 směřující na sídliště Máj.
Foto Jan Přibyl (5. 3. 2005)
Jediný případ v celé noční síti, kdy trolejbus stojí u jiného označníku, než denní linky. Jedná se o zastávku U Zelené ratolesti pro linku č.53. Vůz zastaví cca 100 metrů od označníků denních linek v blízkosti označníků ČSAD. Samozřejmě nechybí samostatný označník s číslem linky a jízdním řádem, byť jen přenosný
Jediný případ v celé noční síti, kdy trolejbus stojí u jiného označníku, než denní linky. Jedná se o zastávku U Zelené ratolesti pro linku č.53. Vůz zastaví cca 100 metrů od označníků denních linek v blízkosti označníků ČSAD. Samozřejmě nechybí samostatný označník s číslem linky a jízdním řádem, byť jen přenosný.
Foto Jan Přibyl (1. 7. 2006)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20