Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

Mikulášský trolejbus v Plzni

Mikulášův trolejbus 2008.
Mikulášův trolejbus 2008
Foto M. Klas, 30 listopadu 2008

Mikulášský trolejbus v Plzni 2008

V nedělní odpoledne 30. listopadu opět vyjel do ulic plzeňské čtvrti Doubravka tradiční Mikulášův trolejbus. Tentokrát volba padla na vůz Škoda 15TrM č. 478. Na konečných Lobzy, Zábělská a Na Dlouhých, čekalo za studeného počasí na jeho příjezd několik stovek dětí, jejich rodičů i prarodičů. Mikuláš je opět nezklamal, za obrázek, básničku a nebo originální převlek rozdával dětem nějaké ty sladkosti, hezké omalovánky s dopravními prostředky a nebo zábavné reklamní předměty PMDP. Nápor dětí byl tentokrát skutečně velký, přišlo jich na 400. I když rodiče častokrát dlouhé stání ve frontě před trolejbusem už chtěli vzdát, úpěnlivé dětské protesty jim v tom zabránily.
Mikulášův trolejbus opět připravili partneři - Plzeňské městské dopravní podniky, a.s., Úřad městského obvodu Plzeň 4, Společnost pro veřejnou dopravu a Škoda-Bus klub.
Mikulášův trolejbus 2008 Mikulášův trolejbus 2008 Mikulášův trolejbus 2008

Mikulášský trolejbus v Plzni 2007

Mikulášův trolejbus  a jeho osádka.
Mikulášův trolejbus a jeho osádka.
Foto M. Klas (2. 12. 2007)
Plzeňský deník, 3. 12. 2007
Šárka Meissnerová


Na konečné čekalo Peklo
Mikulášův trolejbus na Doubravce řídil včera čert, který si říkal Lucifer III. „Jsem hodný. Jako malý jsem se čertů dost bál, ale rozhodně si to teď na nich nechci vybírat,“ přiznal ďábelský řidič, když zastavil ve dvě hodiny odpoledne na konečné trojejbusu číslo 10 Na Dlouhých. Desítky dětí tu měly jednu hodinu možnost projít z konce trolejbusu přes Peklo udělané z „kloubu“ vozidla až dopředu k Mikulášovi s andělem.
Vzadu byli malí navštěvníci trolejbusu ještě většinou hrdinové. Dan Pešek nebojácně prohlašoval, že tihle čerti stejně nejsou opravdoví, jeho mladší bráška Vítek ale s postupem dál do vozu maličko ztrácel jistotu.
V ručičkách děti žmoulaly obrázky pro Mikuláše, za které dostaly dobrůtky. Věděly, že bez kostýmu pohádkové bytosti, básničky, písničky nebo malůvky Plzně, jen těžko pochodí. S obrázkem své školy v Újezdě nastoupila i osmiletá Markétka Dvořáková. „Nebojím se, byla jsem hodná,“ říkala u zadních dveří podobně jako ostatní děti.
Když ale přišlo na lámání chleba, slzičky se mnohým dětem často zamáčknout nepodařilo. Radost z výslužky však většinou zabrala rychle, a tak snad troška strachu nikomu na dušičce nezanechala šrámy. Maličko se bála, jak sama nakonec přiznala, i Terezka Michalová. Nakonec ale nabrala sílu a přednesla krásnou básničku Ležela za oknem punčoška, kterou se naučila v mateřské školce. „Je to moc hezká akce. Líbila se nám už loni, a tak jsme do Mikulášova trolejbusu přišli zase,“ řekla Terezčina maminka.
Speciální trolejbus se potom rozjel na konečnou třináctky Lobzy a naposledy se mezi půl šestou a půl sedmou zastavil na točně linky 16 Zábělská. Ani tam nakonec čerti žádné ze zlobivých dětí do pytle nenaložili a vše skončilo úsměvem. A tak si první Mikuláše užily nejen děti, ale i dospělí, ať už byli v maskách nebo jen jako rodičovský doprovod.
Mikulášský trolejbus 2007 Reportáž s čertem.

Mikulášský trolejbus v Plzni 2006

Mikulášův trolejbus  a jeho osádka.
Mikulášův trolejbus a jeho osádka.
Foto J. Šlehofer (3. 12. 2006)
Čert
Na první prosincovou neděli roku 2006 přichystala Společnost pro veřejnou dopravu se svými partnery překvapení pro děti - Mikulášský trolejbus. Nejednalo se o žádný historický nebo jinak zvláštní trolejbus, byl to vůz, který denně potkáváme v plzeňských ulicích. A přesto se při jeho příjezdu dětem rozzářily oči.
Do dětmi zaplněné zastávky v ulici Na Dlouhých přijel svátečně ozdobený kloubový trolejbus, za volantem seděl řidič v čertovském obleku, rohy a umouněnou tváří, další čert už hrozil přes okénko. Trolejbus zkrášlily obrázky dětí, papírové vystřihovánky, hvězdičky i umělý sníh. Ještě zajímavější byla pro děti cesta trolejbusem: nastupovaly zadními dveřmi, musely projít "peklem", tmavým místem s pytli, řetězy a strašlivým čertem, aby se dostaly do andělského čela trolejbusu. Tam na děti čekal Mikuláš s anděly, vybírali obrázky od dětí a poslouchali básničky nebo nechali děti zazpívat písničku. Většina dětí přinesla obrázky žlutých tramvají a zelených trolejbusů, nechyběl motiv chrámu sv. Bartoloměje. Celkem akci navštívilo na 350 dětí včetně jejich rodičů.
Regionální mutace MF Dnes, 4. 12. 2006 (str. 2)
(pek)


Blíží se Mikuláš
Takový trolejbus, jaký včera jezdil po Plzni, nikdo nepamatuje. Za volantem rohatý čert, který na všechny tři konečné v plzeňské Doubravce dovezl i další pasažéry - Mikuláše, anděla a ještě několik čertů. Na konečných to celé nedělní odpoledne vypadalo jako v centru Plzně při dopravní špičce. Před trolejbusem se táhla dlouhá fronta rodičů s dětmi, kteří chtěli nastoupit.
"Mik, mik, Mikuláš, ztratil plášť," začal před Mikulášem s obrovskou červenou čepicí, sedícím v trolejbusu, odříkávat básničku asi pětiletý klučina. Mikuláš odvážlivce odměnil dobrotami.
Děti a jejich rodiče při čekání na Mikulášův trolejbus zcela obsadili zastávku linky č. 10 Doubravka, Na Dlouhých. První zájemci o Mikulášskou nadíku. Nebýt dvou půvabných andělů, Mikuláš by svou práci pod náporem dětí těžko zvládal.
Díky pochopení Plzeňských městských dopravních podniků byl Mikulášovi zapůjčen vůz Škoda 15Tr č. 463. Na obrázku odpočívá pod budovou soudu v Šumavské ulici.
Díky pochopení Plzeňských městských dopravních podniků byl Mikulášovi zapůjčen vůz Škoda 15Tr č. 463. Na obrázku odpočívá pod budovou soudu v Šumavské ulici.
Foto J. Šlehofer (3. 12. 2006)
Akci Mikulášův trolejbus uspořádala Společnost pro veřejnou dopravu ve spolupráci s úřadem obvodu Plzeň 4, Plzeňskými městskými dopravními podniky, a.s. a Škoda-Bus klubem. Na výzdobě trolejbusu spolupracovaly děti z výtvarného kroužku D-klubu na Doubravce. Mikulášův trolejbus Škoda 15Tr č. 463 přivítal děti na třech konečných, v Lobzích a v Doubravce v ulici Na Dlouhých a Zábělské.