Litomyšl

Město

SOR C 9.5 SYA 00-09
SOR C 9.5 SYA 00-09 na lince MHD Litomyšl v zastávce Smetanovo nám. - u věže.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Město Litomyšl leží ve východních Čechách v Pardubickém kraji, okrese Svitavy, ve Svitavské pahorkatině na řece Loučné. V současné době má přibližně 10 000 obyvatel a funguje zde průmysl strojírenský, sklářský, obuvnický a textilní. Historické centrum města je městskou památkovou rezervací, renesanční zámek postavený na místě hradu je památkou UNESCO. Protože je Litomyšl rodištěm Bedřicha Smetany, konají se zde hudební festivaly Smetanova Litomyšl.

Silniční doprava

Autobusové nádraží v Litomyšli
Autobusové nádraží v Litomyšli.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Litomyšlí prochází silnice 1. třídy číslo I/35 Habartice - Frýdlant - Liberec - Turnov - Jičín - Hradec Králové - Vysoké Mýto - Litomyšl - Moravská Třebová - Olomouc - Valašské Meziříčí (v části trasy vedena jako R35) a silnice 2. třídy II/358 Litomyšl - Česká Třebová, II/359 Litomyšl - Proseč - Zderaz a II/360 Šedivec (napojení na I/11) - Letohrad - Ústí nad Orlicí - Litomyšl - Polička - Nové Město na Moravě - Velké Meziříčí - Třebíč - Jaroměřice nad Rokytnou.
Většinu regionální a dálkové autobusové dopravy zajišťují dopravci ČSAD Ústí nad Orlicí, Zlatovánek a Connex Východní Čechy. ČSAD Ústí nad Orlicí má v Litomyšli provozovnu.

Železniční doprava

Výpravní budova ŽST Litomyšl
Výpravní budova ŽST Litomyšl.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Do Litomyšle vede jediná železniční trať, a to číslo 018 Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl, která je jednokolejná a neelektrifikovaná a jsou po ní vedeny pouze osobní (zastávkové) vlaky. Na území Litomyšle leží kromě železniční stanice Litomyšl zastávky Litomyšl zastávka a Litomyšl - Nedošín.

Městská hromadná doprava

Označník zastávky Smetanovo nám. - u věže a zlevněná jízdenka MHD
Označník zastávky Smetanovo nám. - u věže a zlevněná jízdenka MHD v hodnotě 3,- Kč vydaná v dubnu 2007.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Provoz městské hromadné dopravy v Litomyšli zajišťuje dopravce Zlatovánek spol. s r.o. se sídlem Mánesova 685, Polička. Tato společnost vznikla v roce 1991 privatizací provozovny ČSAD v Poličce, která byla dříve součástí dopravního závodu 505 Svitavy krajského národního (a od roku 1988 státního) podniku ČSAD Hradec Králové.
V provozu je jedna linka městské hromadné dopravy označená licenčním číslem 685 010. Trasa linky je uvedena v následující tabulce. Nejsou vypsány všechny zastávky a rozlišeny varianty trasy jednotlivých spojů.

685 010

Autobusové nádraží (tam) - Líbánky (tam) - Portmanka (tam) - Okružní (tam) - Zámek (tam) - Autobusové nádraží - Poliklinika - Vlakové nádraží - Husova čtvrť-plynárny - U Vertexu - Nedošín-na obrátce - Kornice - Lány-U Babky - Končinská - Smetanovo nám.-u věže - Na Výsluní - U Nemocnice - Autobusové nádraží - Sokolovna (tam) - Trstěnická (tam) - Autobusové nádraží

Jízdní řád linky MHD
Jízdní řád linky MHD.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Linka je v provozu pouze v pracovní dny od 5.41 do 17.52 hodin. Spoje jsou vedeny v několika variantách trasy, intervaly jsou nepravidelné. Nejčastěji je projížděn okruh Autobusové nádraží - Vlakové nádraží - Nedošín-na obrátce - Smetanovo nám.-u věže - Autobusové nádraží v uvedeném směru (sedm spojů, v opačném směru tři spoje). V této části trasy obsluhují zastávky Kornice, Na Výsluní a U Nemocnice pouze vybrané spoje. Do každé z těchto zastávek se zajíždí samostatně, takže nezajíždění do jedné z nich nemusí znamenat neobsluhování ostatních.
Koncové úseky Autobusové nádraží - Portmanka - Autobusové nádraží a Autobusové nádraží - Trstěnická - Autobusové nádraží se projíždějí pouze v uvedeném směru. Některé spoje projíždějí tyto okruhy samostatně, jiné jsou o ně prodlouženy z "hlavního" okruhu přes centrum. Pouze jediný spoj, s odjezdem z autobusového nádraží v 10.00, projíždí všechny tři okruhy za sebou, takže na své trase zastavuje na autobusovém nádraží čtyřikrát. Jízdní doba tohoto spoje činí 55 minut, kilometráž není v jízdním řádu uvedena.
SOR C 9.5 SYA 00-09
SOR C 9.5 SYA 00-09 na lince MHD u zastávky Autobusové nádraží.
Foto Michal Kliský, 5. 4. 2007
Zajímavé je, že v jízdním řádu a ve schématu linky, které je jeho součástí, jsou jednotlivé okruhy odlišeny barevně a navíc ještě označením písmeny - přes Portmanku zeleně a písmenem A, přes centrum žlutě a písmenem B a přes Trstěnickou červeně a písmenem C. Provoz byl dříve zajišťován autobusem SOR C 9.5 SPZ SYA 00-09 linkového dvoudvéřového provedení, který byl na čele a bocích označen samolepkami "Městská hromadná doprava Litomyšl". Od roku 2008 je ale k dispozici pro městskou dopravu vhodnější model BN 9.5 RZ 3E0 0990 od stejného výrobce. Je opatřen žlutým nátěrem, který je doplněn o schema všech tří okruhů a nápisy "Městská hromadná doprava Litomyšl". Cestující jistě ocení možnost přepravy kočárků a jízdních kol.
Sor BN 9.5 dopravce Zlatovánek při předváděcí akci v centru Litomyšle.
Sor BN 9.5 dopravce Zlatovánek při předváděcí akci v centru Litomyšle.
Foto: webové stránky www.sor.cz
Plné jízdné MHD Litomyšl činí 6,- a zlevněné 3,- Kč. Platí se pouze v hotovosti u řidiče, ten však nevydává jízdenky vytištěné z elektronické pokladny, ale odtrhává je předtištěné z bločku. Jízdenky platí na libovolnou vzdálenost, jejich platnost končí okamžikem výstupu z autobusu. Za stejnou cenu tedy lze jet na vzdálenost jediné zastávky nebo na druhý konec města.
Sor BN 9.5 dopravce Zlatovánek v barvách MHD Litomyšl.
Sor BN 9.5 dopravce Zlatovánek v barvách MHD Litomyšl.
Foto: webové stránky www.litomysl.cz

 


Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20