Linka č.59 - Noční linka

Čočka linky 59

Trolejbus
Obdobně jako linka č.53, tak i linka č.59 vznikla od 12.12.2004. Ve své trase kopíruje denní linku č.9 a jezdí tudíž z Vltavy po Strakonické a Pražské ulici přes Polikliniku Sever, Senovážné náměstí-poštu a Nádraží dále do Suchého Vrbného. I v krátkém úseku od nádraží do Suchého Vrbného je linka poměrně slušně využívána, i když "zajíždí" pod viadukt, přímá pěší (a mnohem kratší) cesta přes lávku nad seřaďovacím nádražím je totiž v nočních hodinách místem srazů bezdomovců a podobných nočních živlů, tudíž je nevhodná a až nebezpečná. Cestující linky tvoří z velké části návštěvníci nočních barů a diskoték, kolem kterých trasa vede, přesto je využití linky slabší, nežli u linky č.53 a paradoxně více bývá využívána v části do Suchého Vrbného.

Vozový park

Stejně jako na linku č.53, i na druhou noční linku mohou být nasazovány pouze vozy s digitálními transparenty, tudíž 15TrM nebo rekonstrukce. Sice je z řad některých lidí proti tomuto nasazování odpor kvůli demolování interiéru vozidel, ovšem jízda pozdně večerním spojem na běžné trolejbusové i autobusové lince je někdy plná dobrodružství a i vozy, které nemohou být na noční linku nasazeny, jsou po delší denní lince dost "opotřebované". Tento jev se ale samozřejmě vyskytuje i v nočním provozu. Na linku č.59 přejíždí dva vozy z linky č.9 a je praktikován stejný princip, jako na lince č.53, večer vyjedou na kmenovou linku č.9, po noční obsluze linky č.59 se na "devítku" ráno vrátí a večer z ní zatáhnou do vozovny.

Současnost

I trasa této linky se od založení pochopitelně nezměnila. Na linku jsou celodenně a celoročně vypraveny dva článkové trolejbusy, na rozdíl od linky 53 zajištěné pouze z jedné linky.
Poslední dodaná patnáctka právě opouští točnu Vltava na noční lince 59. Velká skvrna v pravém horním rohu je kapka vody, 
      která se připletla před objektiv. V noc pořízení snímku totiž hustě mrholilo....
Poslední dodaná "patnáctka" právě opouští točnu Vltava na noční lince 59. Velká skvrna v pravém horním rohu je kapka vody, která se připletla před objektiv. V noc pořízení snímku totiž hustě mrholilo....
Foto Jan Přibyl (1. 7. 2006)
Z důvodu trolejbusové výluky jsou na noční linky nasazeny autobusy. Na točně Suché Vrbné čeká na čas Karosa B741 č.133
Občas jsou z důvodu trolejbusové výluky na noční linky nasazeny autobusy. Na točně Suché Vrbné čeká na "čas" Karosa B741 č.133.
Foto Jan Přibyl (9. 12. 2005)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20