Bezpečné a příjemné trasy pro pěší

Tématu pěší dopravy a veřejného prostoru se věnujeme i na jiných stránkách. Na této stránce se snažíme zaměřit na přímou podporu pěší dopravy, nejšetrnější a nejzdravější formy pohybu lidí po městě. Jedině chodec může oživit městské ulice, jedině v ulicích s dobrými podmínkami pro chodce může plně vzkvétat obchod a služby. Ostatně i každý uživatel veřejné dopravy nebo řidič automobilu je po vystoupení z přepravního prostředku chodcem. Proto má smysl dát pěší dopravě prioritu číslo jedna.

Pěší doprava v centru

Jungmannova
Jungmannova ulice je nejpřirozenější pěší trasou spojující Americkou třídu a historické centrum města. Podmínky pro pěší tomu však vůbec neodpovídají. Přecházení přes vozovku je velmi nebezpečné a samotné chodníky jsou příliš úzké.
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)
Dominikánská
Dominikánská ulice bývala pěší zónou. Po rekonstrukci se sem však vrátila auta, a to zcela neregulovaně. Není proto divu, že tu potkáte méně lidí než v minulosti, Dominikánská přestala být atraktivním pěším koridorem. Přitom by mohla být součástí pěšího propojení náměstí Republiky s Roudnou a Severním Předměstím.
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)
Smetanova
Oblíbené rčení některých plzeňských komunálních politiků: "Kde nemohou jezdit auta, není život" popře jediná fotografie pořízená za mrholivého dopoledne na pěší zóně ve Smetanově ulici. Zatímco jiné ulice jsou touto dobou poloprázdné a pouze se lesknou střechami opuštěných zaparkovaných aut, život ve "Smetance" neustává.
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)
Americká
Americká třída je nejvýznamnější obchodní a společenskou třídou Plzně. Je jí právě díky velkému množství chodců, kteří tudy procházejí do centra nebo k nádraží, při přestupování z tramvají do trolejbusů, nebo jen tak za zábavou. Podmínky pro pěší jsou zde velmi špatné, zlepší je až rekonstrukce Americké třídy.
Foto Jiří Kohout (20. 3. 2006)
Sady Pětatřicátníků
Sady Pětatřicátníků u Hlavní pošty. Při rekonstrukci západní části sadového okruhu se podařilo vytvořit příjemné podmínky pro pěší i cyklistickou dopravu.
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)

Pěší doprava na předměstích

Podnikatelská
Borská pole, Podnikatelská ulice. Tato fotografie nového chodníku snad nepotřebuje komentář...
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)
Zátiší
Tento propustek pod železniční tratí je nepříjemným místem na frekventované pěší (ale i cyklistické) trase, která přímo spojuje Zátiší se sídlištěm Zadní Skvrňany. Chodí tudy děti do školy, lidé k lékaři, na poštu nebo do práce.
Foto Jiří Kohout (21. 3. 2006)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20