Mariánské Lázně

Kolonáda Mariina a Rudolfova pramene a římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie na Goethově náměstí
Kolonáda Mariina a Rudolfova pramene a římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie na Goethově náměstí. Vlevo dole znak města a vpravo dole logo Dopravního podniku Mariánské Lázně, a.s.
Foto Lukáš Vrobel, 5. dubna 2008

Město

Mariánské Lázně jsou městem se zhruba 15 000 obyvateli v Karlovarském kraji v okrese Cheb. Zdejší léčebné prameny, které město proslavily, byly známy již v 16. století, velkého významu však lázně nabyly až po roce 1872, kdy sem byla přivedena železniční trať Praha - Plzeň - Cheb.
V areálu lázní vyvěrá na 40 minerálních pramenů a v okolí téměř další stovka. Lázeňské údolí je obklopeno lesy, které lákají k procházkám, a v blízkém i vzdálenější okolí se nachází mnoho přírodních zajímavostí a turistických cílů. Pro své prameny a krásnou přírodu byly lázně vyhledávaným cílem světoznámých hudebníků, spisovatelů, politiků a panovnických rodin.
Dnes jsou Mariánské Lázně nejmenším českým městem s městskou hromadnou dopravou v elektrické trakci a také jediným městem se samostatným provozem elektrické MHD, které není okresním. Naopak Karlovarský kraj, do kterého Mariánské Lázně spadají, je v ČR jediným, v jehož krajském městě jezdí pouze autobusy. Více informací o provozu MHD naleznete na samostatných stránkách v nabídce vlevo.

Silniční doprava

Mercedes-Benz Intouro (2K3 9986) dopravce Autobusy Karlovy Vary
Mercedes-Benz Intouro (2K3 9986) dopravce Autobusy Karlovy Vary u zastávky Mariánské Lázně, aut. st.
Foto Martin Janda, 15. února 2008
Mariánskými Lázněmi procházejí silnice 2. třídy číslo II/230 Nepomuk - Přeštice - Stod - Stříbro - Planá - Mariánské Lázně - Mnichov - Bečov nad Teplou a II/215 Velká Hleďsebe - Mariánské Lázně, která se ve Velké Hleďsebi napojuje na významnější silnici 1. třídy I/21 Vojtanov - Cheb - Velká Hleďsebe - Planá - dálnice D5.
Většinu regionální a dálkové autobusové dopravy zajišťují Autobusy Karlovy Vary, a.s. a ČSAD autobusy Plzeň a.s. Autobusy Karlovy Vary mají v Mariánských Lázních provozovnu. Regionální autobusové linky jsou určitou konkurencí městské dopravě. Převzaly už většinu spojení z centra města na Krakonoš a do Zádubu-Závišína. Zajišťují také např. spojení v relaci Velká Hleďsebe - Nádraží, ve které je MHD možno cestovat pouze s přestupem.
Na území města leží řada zastávek regionálních a dálkových autobusů, mezi nimiž nejvýznamnějšími jsou Mariánské Lázně, aut. st. (před železniční stanicí) a Mariánské Lázně, tržnice.

Železniční doprava

Elektrická lokomotiva řady 242 v čele osobního vlaku z Plzně do Chebu
Elektrická lokomotiva řady 242 v čele osobního vlaku z Plzně do Chebu na 1. nástupišti ŽST Mariánské Lázně.
Foto Lukáš Vrobel, 15. srpna 2006
Město leží na železniční trati číslo 170 Cheb - Plzeň - Beroun, která z Berouna pokračuje pod číslem 171 do Prahy. V úseku přes Mariánské Lázně je trať jednokolejná a elektrifikovaná střídavou napájecí soustavou 25 kV 50 Hz. Vedeny jsou po ní kromě osobních vlaků také rychlíky, které v Mariánských Lázních zastavují všechny. Od této tratě se zde odpojuje trať číslo 149 do Bečova nad Teplou, Krásného Jezu a Karlových Varů. Ta je jednokolejná, neelektrifikovaná a jsou po ní vedeny pouze osobní vlaky. Jejich provoz zajišťuje od prosince 2006 místo Českých drah dopravce Viamont a.s.
Výpravní budova ŽST Mariánské Lázně
Výpravní budova ŽST Mariánské Lázně.
Foto Lukáš Vrobel, 15. srpna 2006

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20