Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2022“? VÝSLEDKY

Where does the most beautiful "Christmas Trolleybus 2022" operate?


Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlásila třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 11. prosince 2022 do 2. ledna 2023 bylo možné hlasovat pro vaše favority.  Jak čtenáři rozhodli?

 

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je ten nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 11. prosince 2022 a do uzávěrky v podvečer 2. ledna 2022 přišlo do ankety celkem 4 741 platných odpovědí s 5 123 hlasy (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy; výsledky jsou očištěny od duplicitních odpovědí odeslaných z jedné emailové adresy). Celkem se o titul "Nejhezčí vánoční trolejbus" v letošním roce ucházelo 15 trolejbusových provozů z 10 zemí. Do hlasování byla postupně přidávána další vánoční či novoroční vozidla, která vyjela později (typicky ve východoevropských městech). Naopak v ukrajinské Oděse a ruském Novosibirsku měly vánoční trolejbusy vyjet, ale oproti jiným rokům se tak stalo pozděj, a tak bylo města z hlasování s ohledem na uzávěrku ankety odebrána. Navzdory tomu však města obdržela od čtenářů několik hlasů, proto jsou v kompletních výsledcích uvedena také.

 

Výsledky ankety odrážejí preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy (potažmo jejich účast v této anketě) propagují. Velkou roli také hrají soutěžní fotografie - české a slovenské dopravní podniky byly před zahájením ankety osloveny s možností zaslat do ankety vlastní fotografie. Dále se organizátoři snaží co nejvíce čerpat z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity je snaha využívat snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj.

 

Pro zvýšení důvěryhodnosti výsledků bylo i v letošním ročníku při hlasování vyžadováno uvedení emailové adresy. Došlé hlasy byly po uzávěrce analyzovány a očištěny. Organizátoři museli vyřadit duplicitní odpovědi spárované s jednou emailovou adresou (opakované hlasování probíhalo ve prospěch prakticky všech provozů, nejvíce pak v případě Žiliny). Níže zobrazené výsledky vychází z platných hlasů z unikátních emailových adres.

 

Stejně jako v předchozím ročníku budou pro tři nejhezčí vánoční trolejbusy (resp. příslušné dopravní podniky) vydány pamětní diplomy. Kromě vyhlášení výsledků hlasování čtenářů se organizátoři v letošním roce rozhodli začít udělovat i speciální cenu poroty. Toto ocenění si klade za cíl vyzdvihnout významné úsilí některého z dopravních podniků (např. v podobě originálního nápadu při zdobení vozidla, doprovodných marketingových aktivit apod.).

Výsledky / Results

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf.


I. - Žilina (SK)

 

První místo dle hlasování čtenářů náleží slovenské Žilině. Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) věnuje výzdobě vánočních trolejbusů i jejich následné prezentaci značnou pozornost. Samotné soutěžní snímky lze hodnotit jako vysoce kvalitní, což u řady jiných dopravních podniků (bohužel) není pravidlem. Stejně jako v loňském roce DPMŽ vyzdobil bateriový trolejbus Škoda 26 Tr NU (č. 301). Jak dopravce doplňuje, došlo u dekorací k úpravám: "Oproti minulému roku si môžu cestujúci všimnúť prepracovanejšiu svetelnú a dekoračnú vianočnú výzdobu exteriéru trolejbusu. „Skrášľovacou“ premenou prešiel aj interiér, ktorý bol vyzdobený novými dekoráciami s vianočnou tematikou, pričom vianočnú atmosféru dotvorili vydarené kresby od detí." DPMŽ se svými vánočními trolejbusy vyhrál všechny tři uskutečněné ročníky této ankety.

 

Žilina Žilina

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny


II. - Opava (CZ)

 

Druhé místo si připisuje Opava. Městský dopravní podnik Opava stejně jako v předchozích letech zdobí stroj Solaris Trollino 12 AC (č. 93). I v letošním roce výzdoba doznala změn, cestující se z dekorací mohli těšit jak v interiéru, tak v exteriéru. Opavský vánoční trolejbus si v anketě každý rokem polepšuje - v roce 2020 byl na čtvrté pozici, o rok později na třetí.

 

Opava

Opava

Foto Městský dopravní podnik Opava


III. - Ústí nad Labem (CZ)

 

Třetí místo (s relativně malým odstupem od druhé pozice) náleží Ústí nad Labem. Dopravní podnik města Ústí nad Labem tradičně zdobí dvojici trolejbusů Škoda 28 Tr (č. 412 a 424). Kromě světelných dekorací dopravce tradičně přistupuje i k polepu oken vánoční fólií. Vánoční symboly nalezneme i v interiéru.


Ústí nad Labem Ústí nad Labem

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem


Speciální ocenění poroty / Special Jury Award - Sofie (BG)

 

Speciální cenu poroty získává Sofie. Zdejší dopravní podnik Stolichen Elektrotransport během letošní zimy vánoční trolejbus vypravuje vůbec poprvé. Vyzdoben byl exteriér i interiér místního legendárního trolejbusového typu Ikarus 280T (konkrétně č. 2703). Organizátoři oceňují jak zahájení tradice vánoční trolejbusu v dalším provozu (resp. zemi), tak iniciativu dopravce. Zdejší dopravní podnik například připravil speciální vánoční jízdy pro děti nebo vyzdobený vůz prezentoval v řadě lokálních médií. Zdejšímu vánočnímu trolejbusu v anketě dle hlasování čtenářů náleží čtvrté místo.


Sofie Sofie

Foto Stolichen Elektrotransport, Dilian “Shaider” M.

 

Páté místo patří Pardubicím (stejně jako v loňském roce), na šesté místo poklesla maďarská Budapešť. Výraznější počet hlasů získal ještě sedmý Lublin (s velmi pěkně vyzdobeným interiérem vánočního trolejbusu). U dalších měst (zejména ve východní Evropě), je bodový zisk minimální. Kromě nižšího zájmu z pohledu čtenářů to lze přičítat i jejich pozdějšímu vyjetí (obvykle až 25. prosince), a tedy poměrně krátkému času pro hlasování.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů připomeňme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Už nyní se tak těšíme na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2023!

Kompletní výsledky / Complete results

Celkový počet došlých hlasů (po odstranění duplicit): 5 123.

 

Město
Procentuální podíl získaných platných hlasů [%]
Žilina (SK)
51.61
Opava (CZ)
14.17
Ústí nad Labem (CZ)
13.96
Sofie (BG)
6.15
Pardubice (CZ)
4.92
Budapešť (HU)
4.70
Lublin (PL)
1.76
Oděsa (UA)
0.84
Kišiněv (MO)
0.63
Perm (RU)
0.57
Novosibirsk (RU)
0.27
Engels (RU)
0.16
Petrohrad (RU)
0.12
Jaroslavl (RU)
0.08
Grodno (BY)
0.06
Tallinn (EE)
0.02
Kirov (RU)
0.00

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj? Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam