Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2022“?

Where does the most beautiful "Christmas Trolleybus 2022" operate?


Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 11. prosince 2022 do 2. ledna 2023 je možné hlasovat pro vaše favority.


[For english scroll down  / Для русского – ниже / Menj lefelé a magyar nyelvért].

 

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 

Anketa o nejhezčí vánoční výzdobu umístěnou na trolejbusu je tu s námi už třetím rokem. Vyhlášení prvního ročníku této ankety bylo reakcí na přibývající počet svátečně nazdobených trolejbusů v českých městech. Ty se stejně jako tramvaje staly nedílnou součástí adventního období.


Tradici vánočně vyzdobených trolejbusů zahájily v roce 2019 dopravní podniky ve městech Pardubice a Ústí nad Labem. V roce 2020 se k nim přidaly i dopravní podniky ve městech Hradec Králové a Opava. Vyjma Hradce Králové pokračují jednotlivé dopravní podniky ve zdobení trolejbusů pravidelně (královehradecký DP pro své občany připravuje vánočně vyzdobený elektrobus). Design vánoční výzdoby vozidel, zejména polepy a dekorace, prochází každoročně mírnými obměnami. Speciální vánoční osvětlení umístěné na trolejbusech, tedy drážních vozidlech, však v České republice podléhá schvalování Drážním úřadem. Pro minimalizaci souvisejících administrativních úkonů se dopravní podniky snaží vánoční osvětlení neměnit. Z totožného důvodu zůstává stejný i konkrétní trolejbus, na který jsou ozdoby umisťovány. Právě i zvýšená administrativní náročnost mohla způsobit, že si vánoční trolejbusy cestu do České republiky hledaly poměrně dlouho, a do některých měst si cestu nenašly vůbec.

 

Se slavnostně vyzdobenými vánočními nebo novoročními trolejbusy jsme se mohli dlouhodobě setkávat zvláště ve východní Evropě. Postupně však jejich počet roste i v Evropě střední, kde měly tradici zejména vánoční či adventní tramvaje. Své vánoční trolejbusy dlouhodobě vypravují například dopravní podniky v maďarské Budapešti a Szegedu či ve slovenské Žilině.


Tradice vánočního zdobení vozidel MHD je poměrně dlouhá. Pravděpodobně vůbec poprvé byl trolejbus zkrášlen v americkém městě Dayton, a to před vánočními svátky v roce 1965. Dopravce dodržuje tradici dodnes, nicméně od roku 1998 namísto některého z trolejbusů zdobí autobus. Daytonské vánoční trolejbusy se během řady let pyšnily mnoha nápaditými úpravami – na palubě nechyběl živý Sant Claus, vozidla byla speciálně lakována, v některých ročnících se výzdoba skládala i z postaviček sobů umístěných na střeše (foto), či imitací krbu v interiéru, doplněnou o komínek na střeše vozidla (foto; v roce 1968 komín i imitoval kouř, nicméně s ohledem na nechtěné zapálení střechy vozidla už tento způsob nebyl dále aplikován a komín na vozidle nekouřil). Daytonské vánoční trolejbusy byly velmi populární (další informace nalézt na této stránce). Postupně byla pro tento účel vyhrazena vozidla, jež po zbytek roku nezasahovala do provozu. Jeden z dřívějších vánočních trolejbusů daytonský dopravní podnik zakoupil v roce 2021 zpět do svého majetku a nyní připravuje jeho renovaci.

 

V evropských končinách se pro zpříjemnění adventního času a tvorbu správné vánoční atmosféry, trolejbusy zdobí nejčastěji světelnými řetězy a různými dalšími dekoracemi. Výjimkou však není ani speciální vánoční polep karosérie, který buď světelné prvky nahrazuje nebo je doplňuje. Kromě exteriérů se však vánoční výzdoba prosazuje i v interiérech vozidel. Příklady bychom nalezli v Budapešti, Lublinu (zde jsou mimo jiné připraveny speciální vánoční přehozy přes sedačky) či v Žilině. V Kišiněvě zpříjemňují pasažérům cesty vyzdobenými trolejbusy také vánoční písně. V některých městech můžeme narazit i na další zpestření a to, že vánoční trolejbus šoféruje řidič oděný do úboru Mikuláše či Santa Clause. V už zmíněném Kišiněvě jsou pro nejmladší cestující dále připraveny speciální zážitkové jízdy "Poznej město s Ježíškem".


Provozovatelé přistupují k tradici vánočních trolejbusů různě, a tak zatímco v některých městech vyjížděly v předvánočním čase do ulic trolejbusy historické (např. ve švýcarském Winterthuru či maďarském Szegedu), v jiných se jedná o zástupce nejmodernějších typů. Uvedený Winterthur nicméně oznámil, že používaný historický trolejbus není od roku 2022 dále schválen pro silniční provoz, a tak Adventsbus nebude dále provozován. V roce 2022 lze bohužel sledovat útlum vánočních trolejbusů také v dalších městech, a to nejen ve východní Evropě – lze to nepochybně přičítat ruské agresi na Ukrajině a souvisejícím krizím. Vánoční trolejbusy ve městech nevyjely vůbec, nebo jsou zdobeny jen v interiéru a od venkovního speciálního osvětlení bylo upuštěno (např. Lublin). Případně jsou vánočně osvětlená vozidla v provozu kratší dobu (např. Budapešť). Naopak vůbec poprvé vyjíždí v roce 2022 vánoční trolejbus v bulharské Sofii, a to v podobě legendárního Ikarusu 280T. Vozidlu je v místních médiiích věnovaná značná pozornost.


Společným rysem vánočních vozidel napříč světem je obvykle nasazování na pravidelné spoje běžných linek. Řada dopravních podniků harmonogram výpravy na dané linky zveřejňuje v předstihu na svých on-line komunikačních kanálech. Vyzdobené vozy MHD jsou velmi oblíbené zejména u nejmladších cestujících, kterým dokáže jejich příjezd vykouzlit nefalšovanou radost. I mezi dospělými cestujícími se však vánočně vyzdobené vozy MHD stávají oblíbenými tématy k hovoru.

 
V následující galerii jsou představeny vánoční trolejbusy v jednotlivých městech v abecedním pořadí. Pod galerií naleznete formulář pro hlasování (přeskočit na hlasovací formulář). V případě, že jeden dopravce provozuje více vánočních trolejbusů v daném roce, hlasuje se pro město jako celek.

 

Snímky vánočních trolejbusů využité v anketě pochází zejména z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity byly využity snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj. Vánoční trolejbusy mohli čtenáři navrhovat mezi 4. a 7. prosincem 2022, dále byly osloveny české a slovenské dopravní podniky s možností zaslat do ankety vlastní fotografie. Čtenáři nominovali i několik vánočně vyzdobených autobusů či elektrobusů, ty však do ankety zařazeny nebyly (s ohledem zaměření ankety na trolejbusy a též nemožnost zajistit širší výběr vánočně vyzdobených autobusů a elektrobusů). Do finálního výběru k hlasování též po uvážení organizátorů nebyl zařazen „virtuální“ (ale velmi povedený) vánoční trolejbus Škoda 26 Tr, provozovaný v počítačové hře SIMT - simulátor MHD.


Nezapomeňte hlasovat také v anketě o nejhezčí Vánoční tramvaj 2022 na serveru MHD86.cz.


HLASOVÁNÍ BUDE UKONČENO v pondělí 2. 1. 2023 v 18:00, následně zde budou zveřejněny kompletní výsledky.


Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko či Moldavsko. Vánoční trolejbusy těší cestující napříč Evropoou. Vítěz, ale může být jen jeden. Která z letošních výzdob je ta nejhezčí?

Association for public transport in cooperation with the transport magazine MHD86.cz and website Pilsen´s trolleybus, is announcing the third year of the poll for the most beautiful Christmas trolleybus. From 11th December 2022 to 2nd January 2023, you can vote for your favorites. The following gallery presents Christmas trolleybuses in cities in alphabetical order. Below the gallery you will find the voting form (jump to the voting form). Don't forget to vote also in the poll for the most beautiful Christmas tram 2022 on the MHD86.cz.

 
Ассоциация друзей общественного транспорта в сотрудничестве с транспортным журналом MHD86.cz и сервером Пльзеньские троллейбусы объявляет о проведении третий год опроса на самый красивый рождественский троллейбус. С 11 декабря 2022 года по 2 января 2023 года можно проголосовать за своих фаворитов. В следующей галерее представлены рождественские троллейбусы в городах. Ниже вы найдете форму голосования (переход к форме голосования). Не забудьте проголосовать за самый красивый рождественский трамвай 2022 года на MHD86.cz.


A tömegközlekedésért vállalat, együttműködve weboldalak az MHD86.cz és az Plzensketrolejbusy.cz bejelenti az harmadik évet felmérése a legszébbről karácsonyi trolibusz vagy fénytrolibusz. Ti szavazás 2022. december 11.-tól 2023. január 2.-ig. A képgalériaban vannak képviseli karácsonyi trolibuszok minden egyes városokban betűrendben.  Allat a galéria van szavazási forma (menj szavazási forma). Ti szavazz is legszébbről karácsonyi villlamos 2022 az MHD86.cz oldalon.


Města s vánočními trolejbusy / Cities with Christmas trolleybuses


Budapešť / Будапешт / Budapest (HU)

Budapešť

Budapešť

Foto BKK - Budapesti Közlekedési Központ


Engels / Энгельс (RU)

v

v


Grodno / Гродна / Гродно (BY)

v


Jaroslavl / Ярославль / Jaroszlavl (RU)

v


Kirov / Киров (RU)

2a706bf59092ffdf4c1980e37f476490

v


Kišiněv / Chișinău / Кишинёв (MO)

320265418 553837736593703 5603658073666098867 n-768x511

320652944 1346938776065868 4894350113738370720 n-768x462


Lublin / Люблин (PL)

Lublin

Lublin


Opava / Опава (CZ)

Opava

Opava

Opava

Opava

Foto Městský dopravní podnik Opava


Pardubice / Пардубице (CZ)

Pardubice

Foto Dopravní podnik města Pardubic


Perm / Пермь (RU)

1690906


Petrohrad / Санкт-Петербург (RU)

1671776638


Sofie /София (BG)

Sofie

Sofie

SofieSofie

Sofie

Foto Stolichen Elektrotransport, Dilian “Shaider” M.


Tallinn / Таллинн (EE)

Tallinn

Tallinn


Ústí nad Labem / Усти-над-Лабем (CZ)

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem


Žilina / Жилина / Zsolna (SK)

Dopravný podnik mesta Žiliny už tradične večer pred „Mikulášom“ vyslal do ulíc vianočne vyzdobený trolejbus typu ŠKODA 26TrA Solaris. Vďaka pomocnému batériovému pohonu si ho aj tento rok budú môcť cestujúci užiť nie len na trolejbusových linkách, ale aj na spojoch autobusových liniek obsluhujúcich mestské časti Žiliny.

Oproti minulému roku si môžu cestujúci všimnúť prepracovanejšiu svetelnú a dekoračnú vianočnú výzdobu exteriéru trolejbusu. „Skrášľovacou“ premenou prešiel aj interiér, ktorý bol vyzdobený novými dekoráciami s vianočnou tematikou, pričom vianočnú atmosféru dotvorili vydarené kresby od detí.

Veríme, že cestujúci, obyvatelia i návštevníci Žiliny uvítajú toto malé spestrenie, a že cestovanie vianočným trolejbusom si vychutnajú najmä deti.

Žilina

ŽilinaŽilina

Žilina

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

 Hlasovací formulář

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 2. ledna 2023 v 18:00. V průběhu konání mohou být do ankety doplněny další vánoční trolejbusy, jež vyjedou v druhé polovině prosince.


Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam